Trwa XII edycja Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. Na wydarzeniu w Gdyńskim Centrum Filmowym obecny jest m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. – Zupełnie oczywisty jest cel i misja tej instytucji. Chodzi o odkłamywanie historii – przekonywał w rozmowie z Arturem Kiełbasińskim.
– To był faktycznie festiwal organizowany po raz pierwszy w czasach trudnych. Temat wokół którego się tworzył – żołnierzy wyklętych – był nieakceptowalny i musimy o tym pamiętać. Na szczęście przez te 12 lat, dzięki uporowi organizatorów i inicjatora Arkadiusza Gołębiewskiego, Polska się zmieniła – mówił minister.
– Zupełnie oczywistym jest cel i misja tego festiwalu, czyli odkłamywanie historii. Każde społeczeństwo opiera się na pewnym systemie wartości i wytwarza swoją tożsamość poprzez pamięć historyczną i ocenę tych wydarzeń. Z tego czerpiemy i jest to zasób konieczny dla teraźniejszości i przyszłości – dodaje.
KTOŚ PRÓBOWAŁ NAS ZAKŁAMAĆ
Wiceprezes Rady Ministrów wypowiedział się w czasie festiwalu także na temat roli wartości wspólnotowych w życiu społeczeństwa.
– Wiele się zmieniło i jest to proces naturalny. Ktoś próbował Polskę zakłamać i odebrać nam pojęcia i symbole. Słowa „patriotyzm”, „naród” i „wspólnota polityczna” były traktowane jako podejrzane i nienowoczesne określenia. Tymczasem wszystkie współczesne mocne państwa opierają się na wartościach wspólnotowych, czyli patriotycznych także. Nie boją się symboli i jest to naturalne – przekonywał.
Posłuchaj całej rozmowy Artura Kiełbasińskiego z ministrem Piotrem Glińskim:
FESTIWAL NNW
XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” potrwa do niedzieli; w jego trakcie zaplanowano pokaz wielu filmów fabularnych i dokumentalnych, głównie o tematyce historycznej, a także dyskusje przedstawicieli instytucji, którzy profesjonalnie zajmują się polityką historyczną. W tym roku ze względu na epidemię korona wirusa festiwalowe wydarzenia można dodatkowo oglądać na stronie internetowej festiwalu.
Formuła hybrydowa festiwalu da możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców – podkreśla dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski, który zwrócił uwagę, że na festiwalu, oprócz pokazów filmów, prezentacji wystaw i książek będzie można także spotkać się ze świadkami historii.
Festiwal zwieńczy w niedzielę przyznanie licznych nagród; wśród najważniejszych są Nagroda Główna w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych „za znalezienie drogi do opowiadania światu historii uniwersalnych”, Nagroda im. rtm. Witolda Pileckiego w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, która z kolei przyznawana jest „dla najlepszego filmu podejmującego tematy wolnościowe” oraz Złoty Opornik – wręczany jest w Konkursie Filmów Polskich za najlepszy dokument Festiwalu NNW. Platynowy Opornik za całokształt twórczości otrzyma w tym roku polska dokumentalistka Alina Czerniakowska.
PAP/ako