Trzy specjalistki z Politechniki Gdańskiej prowadziły badania w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Poszukiwały w terenie składników odżywczych i sprawdzały, jak te substancje wpływają na życie bakterii.
Między 25 sierpnia i 17 września trzy trójmiejskie badaczki – dr inż. Klaudia Kosek i dr inż. Małgorzata Szopińska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz mgr inż. Joanna Potapowicz z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej – brały udział w 43. Wyprawie Polarnej Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Głównym celem był niezamieszkany obecnie obszar zlewni rzeki Revelvy w dolinie Revdalen, która mieści się w rejonie Ziemi Wedel-Jarlsberga, w południowej części Spitsbergenu.
IDENTYFIKACJA SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH NA TERENIE ARKTYKI
Zespół pod kierownictwem dr inż. Klaudii Kosek sprawdzał obecność różnych substancji, którymi mogą żywić się bakterie i badał, jak związki te wpływają na różne gatunki mikroorganizmów. Dla gdańskich specjalistek cenny był dostęp do terenów o znikomym wpływie zanieczyszczeń. Aby było to możliwe, potrzebne było uzyskanie pozwoleń na prowadzenie badań w rezerwacje przyrody od Gubernatora Archipelagu Svalbard, do którego należy Spitsbergen, czy zaplanowanie prac z zachowaniem najwyższych standardów.
PODRÓŻ PRZEZ PIĘĆ MÓRZ
Zespół dotarł do bazy na pokładzie szkoleniowo-badawczego statku „Horyzont II”. – Po 10-dniowej podróży, przez wody pięciu mórz (Morze Bałtyckie, Norweskie, Północne, Grenlandzkie, Barentsa), 3 września dotarłyśmy do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego. W tym roku wyjątkowo na stacji nie było wielu grup naukowych – opowiada dr inż. Małgorzata Szopińska.
– Miało to swój odmienny, w stosunku do poprzednich wypraw, urok. Dzięki temu stworzyła się przestrzeń na budowanie nowych interdyscyplinarnych sieci naukowych – dodaje.
naukawpolsce.pap.pl/PG/am