Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Szybko zapadający zmrok, mgły, silny wiatr, opady deszczu, przymrozki i leżące na drodze liście – wszystko to utrudnia jazdę i sprawia, że kierowanie samochodem staje się wyzwaniem oraz wymaga dużej koncentracji.
Policja apeluje, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Tylko od początku tygodnia sopoccy funkcjonariusze odnotowali 8 kolizji drogowych.
Zmieniająca się jesienią pogoda, opady deszczu, mgła oraz wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia, leżące liście oraz poranne przymrozki też nie sprzyjają kierowcom – w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć.
PRZYCZYNY WYPADKÓW
Sopoccy policjanci apelują, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią.
Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze – należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!
Tylko od początku tygodnia policjanci ruchu drogowego z sopockiej komendy odnotowali 8 kolizji drogowych. W większości przyczyną tych zdarzeń było niezachowanie należytej ostrożności i bezpiecznej odległości od innego pojazdu.
OŚWIETLENIE
W okresie jesiennym należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej. Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe. Zwróćmy uwagę, czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza.
Takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg. Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu.
RADY DLA PIESZYCH
Pamiętajmy też, że jesienią na wypadki szczególnie narażeni są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają ich widoczność. Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym.
Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania na terenie miasta kamizelek i elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność i dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.
Materiały prasowe/pb