Kuźnię Wodną w Oliwie, jeden z dziewięciu oddziałów Muzeum Gdańska, można od wtorku zwiedzać online. W internecie pokazane są okolice Potoku Oliwskiego i wnętrza zabytkowego obiektu.
Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski Kuźnia Wodna jest ostatnim z dziewięciu oddziałów muzeum, udostępnionym do zwiedzania wirtualnego.
Zwiedzanie Kuźni Wodnej składa się z dwóch panoram lotniczych oraz czterech ukazujących wnętrza dwóch warsztatów z zabytkowymi młotami.
– Największą atrakcją Kuźni Wodnej w Oliwie są unikatowe w skali europejskiej zabytkowe i sprawne młoty, które niedawno zrewitalizowaliśmy podczas prac konserwatorskich. W pomieszczeniach Kuźni zwiedzający zobaczą także część z gromadzonych przez ostatnie lata zabytków z terenu całej Polski, związanych z pracami wykonywanymi w dawnych warsztatach kowalskich. Dzięki wycieczce poznamy także funkcje poszczególnych warsztatów i dowiemy się gdzie składowano opał, a do czego służyły nożyce gilotynowe i okapy – wyjaśnił w komunikacie prasowym kierownik Kuźni Wodnej Remigiusz Pacer.
WIELE MIEJSC W JEDNYM
Portal wirtualne.muzeumgdansk.pl działa od sierpnia. Pod tym adresem można zobaczyć wnętrza muzeów takich jak Dwór Artusa, Muzeum Bursztynu, Ratusza Głównego Miasta czy Muzeum Nauki Gdańskiej, znajdujące się w wieży i na poddaszu kościoła św. Katarzyny. Dzięki przedsięwzięciu pokazywane są również pomieszczenia do tej pory zamknięte dla ruchu turystycznego np. w Wartowni nr 1 na Westerplatte, Muzeum Poczty Polskiej oraz Twierdzy Wisłoujście.
– Komplet wycieczek składa się z 70 panoram 360 stopni oraz kilkuset opisów eksponatów dostępnych w formie tekstowej, nagrań audio, bądź tłumaczeń na język migowy. Całość uzupełniają archiwalne i współczesne zdjęcia – wyjaśnił Gierszewski.
Projekt „Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie” jest wart 74,5 tys. zł. W ramach dotacji na jego realizację Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło kwotę 49 tys. zł. Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.
PAP/ako