Sopot w strefie czerwonej, Gdańsk i Gdynia w żółtej. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w czwartek projekt rozporządzenia Rady Ministrów, dotyczący powiatów i miast na prawach powiatu, które mają od soboty znaleźć się z strefach czerwonej i żółtej.
Projekt przewiduje, że od soboty w czerwonej strefie będzie 16 powiatów i miasto na prawach powiatu Sopot, zaś w żółtej – 28 powiatów oraz miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz, oraz Szczecin.
W naszym regionie obszar czerwony ma objąć powiaty: kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot
Obszar żółty ma objąć powiaty: bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski
Obszar czerwony – zgodnie z projektem – objąć ma powiaty:
– aleksandrowski i żniński w województwie kujawsko-pomorskim,
– białostocki w województwie podlaskim,
– działdowski w województwie warmińsko-mazurskim,
– gostyński, krotoszyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim,
– głubczycki w województwie opolskim,
– kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim,
– kłobucki w województwie śląskim,
– limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w województwie małopolskim,
– łęczyński w województwie lubelskim,
– otwocki w województwie mazowieckim;
Obszar „żółty” w myśl projektu ma objąć powiaty:
– bartoszycki, iławski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim,
– bełchatowski, piotrkowski i wieluński w województwie łódzkim,
– brzeski i oleski w województwie opolskim,
– bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w województwie pomorskim,
– dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w województwie podkarpackim,
– janowski w województwie lubelskim,
– kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim,
– nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w województwie małopolskim,
– miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim,
– ostrowski i wolsztyński w województwie wielkopolskim,
– przasnyski i żyrardowski w województwie mazowieckim,
– trzebnicki w województwie dolnośląskim,
– wysokomazowiecki w województwie podlaskim.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało briefing w sprawie aktualnej mapy powiatów z obostrzeniami na czwartek na godz. 14.00.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział we wtorek, że wkrótce zostanie przedstawiony projekt rozporządzenia, które m.in. wprowadzi nowe limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. W strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.
STREFA ŻÓŁTA I CZERWONA
Zgodnie z projektowanymi zmianami w strefie czerwonej pojawić się ma nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.
W strefie żółtej obowiązują m.im. limity pojemności sal w kinach zmniejszone do 25 proc. W imprezach rodzinnych, takich jak np. wesele, nie może brać udział więcej niż 100 osób (nie licząc obsługi). Na siłowni może przebywać jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. Na targach, wystawach, czy konferencjach obowiązuje limit jednej osoby na cztery metry kwadratowe. Stadiony podczas widowisk mogą być wypełnione w 25 procentach.
Strefę czerwoną obowiązują bardziej surowe zasady. W przestrzeni publicznej obowiązkowo trzeba zakrywać usta i nos. Obowiązuje tam też zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów i parków rozrywki. Na siłowni może przebywać zaledwie jedna osoba 10 metrów kwadratowych. Sale kinowe mogą być maksymalnie wypełnione w 25 procentach. Kościoły i obiekty kultu mogą być wypełnione w połowie.
PAP/pOr/ako