Zarząd Morskiego Portu Gdynia nabył drona specjalnie zaprojektowanego na potrzeby gdyńskiego portu. Bezzałogowy statek powietrzny będzie miał szerokie zastosowanie, służył będzie m. in. do kontroli bezpieczeństwa i przestrzegania norm środowiskowych.
Dron przystosowany jest do pracy w bardzo trudnych warunkach portowych: silnego wiatru, dużego zasolenia powietrza oraz zakłóceń w komunikacji z operatorem. Został też wyposażony w kamerę z zoomem, dzięki której będzie możliwa obserwacja terenu portu. Ponadto posiada czujniki zanieczyszczenia powietrza pozwalające sprawdzać statki wchodzące do portu.
AUTORSKI PROJEKT DOSTOSOWANY DO POTRZEB PORTU
Maszynę wykonała gdyńska firma Pelixar, która specjalizuje się w konstruowaniu bezzałogowych statków według indywidualnych wymagań klientów. – Odebrany dron stanowi bardzo ciekawą konstrukcję. Niezwykle ważnym elementem jest wyposażenie go w nadajnik ADS-B dzięki, któremu jest widoczny dla lotnictwa załogowego oraz wież kontroli ruchu lotniczego – powiedział Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
Dron czekają testy, które pozwolą sprawdzić wszystkie jego możliwości (fot. Port Gdynia/Tadeusz Urbaniak)
DRON BĘDZIE TEŻ BRAŁ UDZIAŁ W AKCJACH RATOWNICZO-GAŚNICZYCH
Do końca roku dron będzie uczestniczył w próbach ratowniczo-gaśniczych oraz z zakresu ochrony środowiska. Zastosowane rozwiązania mają bowiem pozwolić sprawnie rozpoznać, zweryfikować i zareagować na zagrożenia oraz sytuacje kryzysowe w Porcie Gdynia. Urządzenie będzie wspierać między innymi działania Portowej Straży Pożarnej.
Dron został wyposażony także w autorski system transportowy firmy Pelixar umożliwiający szybki załadunek, transport i zrzut małych paczek z portu prosto na statki czekające na redzie lub odwrotnie. Technologia, która została użyta do budowy drona umożliwia oddalenie się urządzenia nawet do 2 kilometrów od osoby sterującej.
PORT GDYNIA STAWIA NA DRONY
Zarząd Morskiego Portu Gdynia zdecydował się wdrożyć długofalową strategię dotyczącą dronów, która ma na celu stworzenie w porcie kompletnego i zintegrowanego środowiska testowego. Istnieje realna szansa, że to właśnie gdyński port będzie wyznaczać światowe standardy dla wdrożeń i rozwoju tego typu technologii.
am