Samorządowcy tczewscy i parlamentarzyści z Pomorza – zarówno z koalicji rządowej jak i opozycji – podpisali się w poniedziałek pod apelem do premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczy on wsparcia przez rząd odbudowy mostu na Wiśle środkami centralnymi.
Zabytkowy obiekt oddany do użytku 163 lata temu, od 2011 roku pozostaje zamknięty. Władz lokalnych nie stać na dalsze wspieranie powolnej inwestycji.
– Władze powiatu i miasta wydały do tej pory jedenaście milionów złotych na odbudowę mostu. Teraz nie stać nas już na żadne wydatki na tę inwestycję. Most bez wsparcia państwa nie zostanie odbudowany – mówi Augustyn Mirosław, starosta powiatu tczewskiego.
Jego odbudowa to roczny budżet powiatu.
Do tej pory remont mostu w Tczewie kosztował łącznie ponad 70 milionów złotych. Do zakończenia inwestycji potrzeba jeszcze przynajmniej 200 milionów złotych – tyle wynosi budżet roczny powiatu tczewskiego. Poseł Kazimierz Smoliński z Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że pieniądze te uda się uzyskać z rezerwy budżetowej znajdującej się w gestii premiera. Fundusze te pozwoliłyby na zamknięcie inwestycji w ciągu trzech najbliższych lat.
FILIA MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
Po jej zakończeniu most powróci do służby mieszkańcom Tczewa i przejezdnym gościom, ale nie tylko. W części zapisanego dramatycznie w historii Polski obiektu – to tu niemieckie bomby spadły 1 września 1939 roku najwcześniej, bo o godz. 4:34 – miałoby znaleźć się ważne dla naszej tożsamości narodowej muzeum.
– Znalazłoby ono swoje miejsce na moście, w przyczółku po stronie tczewskiej. Placówka byłaby filią Muzeum II wojny światowej – mówi poseł Smoliński.
Most w Tczewie wybudowany został 163 lata temu i jest najstarszym mostem żelaznym na Wiśle, starszym o siedem lat od słynnego mostu Kierbedzia. 1 września 1939 – zanim zostało zaatakowane Westerplatte i zbombardowano Wieluń – wojsko niemieckie zaatakowało polski pociąg, aresztując załogę i wjechało na most w Tczewie. Polscy kolejarze zdołali zaalarmować dyżurnego ruchu na stacji w Tczewie, który skierował nadjeżdżający pociąg na boczny tor. Niemiecki atak nie powiódł się, za co w odwecie wymordowano w Szymankowie i Lisewie polskich kolejarzy wraz z rodzinami.
TREŚĆ APELU
Tczew, 12 października 2020 r.
Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów
Apel do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Premierze!
Z okazji tegorocznego Święta Mostu Tczewskiego, przypadającego w 163. rocznicę jego otwarcia, zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o wsparcie działań mających na celu przejęcie przez Państwo Polskie odpowiedzialności za Most Tczewski, miejsce wybuchu II wojny światowej, w formie przekazania środków na dokończenie jego przedłużającej się odbudowy.
W wyniku fatalnej decyzji władz centralnych od 1 stycznia 1999 r. Most Tczewski znajduje się w zarządzie Starostwa Powiatowego w Tczewie. Nie ma innego kilometrowego obiektu na Wiśle, którego utrzymanie spoczywałoby całkowicie na barkach powiatu ziemskiego. W 2011 r. doprowadziło to do ostatecznego zamknięcia mostu. Jego remont i przywrócenie do stanu używalności to koszt większy niż roczny budżet Powiatu Tczewskiego.
Most Tczewski to miejsce wybuchu II wojny światowej (to tu niemieckie bomby spadły najwcześniej, bo o godzinie 4:34, a także międzynarodowy zabytek inżynierii i cud XIX-wiecznej, europejskiej techniki. To również najkrótsza droga łącząca gminy żuławskie z dużym ośrodkiem produkcyjnym, jakim jest Tczew. Od 2012 r. trwa powolna odbudowa Mostu Tczewskiego według stanu z dnia 31 sierpnia 1939 r. Proces ten jest jednak zbyt wolny, trwa dłużej niż jego budowa w połowie XIX wieku. Co najgorsze – rządowe środki przeznaczone na odbudowę wyczerpały się. Do tej pory za 70 mln zł nie wykonano nawet połowy zadania, a na dokończenie potrzeba jeszcze ok. 200 mln zł.
W tym roku obchodzimy 100-lecie powrotu Tczewa do Polski. To właściwy moment na naprawę złej decyzji, która ciąży nad mostem od dwudziestu lat. Apelujemy do Pana Premiera o pomoc, bo jedynie przekazanie przez Rząd Polski potrzebnych środków umożliwi pełną odbudowę i ponowne otwarcie tego ważnego dla regionu obiektu. Odbudowany zgodnie z wyglądem historycznym most będzie spełniał nie tylko funkcje komunikacyjne, ale również edukacyjne oraz turystyczne. Most Tczewski będzie także miejscem upamiętniającym bohaterską walkę polskich żołnierzy broniących tczewskich mostów przed niemieckim okupantem. Obiekt będzie pełnił funkcję zarówno drogi, jak i muzeum analogicznie jak londyński Tower Bridge. To tu powstanie filia Muzeum II Wojny Światowej. Jej powołanie jest popierane przez Dyrekcję tej instytucji.
My, niżej podpisani deklarujemy współpracę, mającą na celu odbudowę Mostu Tczewskiego w oryginalnym kształcie. Podejmiemy wspólne działania, by most znów zachwycał i przypominał o wielkiej historii. Niech Most Tczewski znów połączy brzegi oraz ludzi.
Witold Chrzanowski/ako