„Gościem Dnia Radia Gdańsk” będzie lekarz wojewódzki Jerzy Karpiński. Beata Gwoździewicz porozmawia z nim o tym, czy szpitale są gotowe na przyjęcie większej liczby pacjentów zakażonych koronawirusem? Jak wygląda przygotowanie personelu i czy zgromadzono wystarczająco dużo leków? Odpowiedzi na te pytania postaramy się uzyskać po 8:30.
Opozycjoniści z czasów PRL zapowiadają złożenie wniosku o zarządzenie referendum ws. odwołania prezydent miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. To efekt m.in. jej bulwersujących wypowiedzi na antenie niemieckiego radia i porównań obecnej sytuacji w Polsce do III Rzeszy niemieckiej i reżimu komunistycznego. Czy są szanse na odwołanie prezydent? O to Piotr Kubiak zapyta swoich gości parę minut po godzinie 9 w „Komentarzach Radia Gdańsk”. Połączymy się telefonicznie z Edytą Hołdyńską (telewizja wpolsce.pl, tygodnik Sieci) oraz Andrzejem Ługinem (portal Gdańsk Strefa Prestiżu).
Zaś po godzinie 9:30 w programie „Ludzie i Pieniądze” pojawią się Marek Lewandowski (rzecznik „Solidarności”) i Tomasz Rakowski (współwłaściciel FNX Group). Iwona Wysocka porozmawia ze swoimi gośćmi o ekonomicznym noblu za aukcje. Poruszymy też kwestię, na którą skarżą się przedsiębiorcy – mowa o kłopocie za 1 grosz w ZUS. Jak sobie z tym radzić i co z tego wynika? Nie zabraknie też parytetu dobrych wiadomości, gdyż przez pandemię marnujemy mniej żywności. Ustalimy, co wpłynęło na zmianę naszych nawyków.
W programie o 12:30 „Dobrze Mieszkaj” wrócimy do nowoczesnych urządzeń, które ogrzeją nasze domy i mieszkania. Zaprasza Iwona Wysocka.
A po 13:20 zaprosimy na rozmowę o pomocy osobom po amputacjach. Gościem Joanny Matuszewskiej w audycji „Więcej Serca i Mniej Barier” będzie Agnieszka Pleti, prezes fundacji Poland Business Run, która organizuje biegi sztafetowe firm, a za wpłaty kupuje nowoczesne protezy.
W „Wiadomościach Regionalnych” zajrzymy na Kociewie. Najnowsze wiadomości z tamtych okolic będzie można usłyszeć punktualnie o 14:30.
Około 18 tysięcy kobiet choruje rocznie na raka piersi. 1/3 niestety umiera. Sporą rolę odgrywa zatem profilaktyka, czyli własne badania w domu. Pandemia to czas, w którym skupiamy się na koronawirusie, ale nie wolno nam zapominać o sobie. O raku piersi i różowym październiku z Fundacją Omea Life Magda Świerczyńska-Dolot porozmawia w audycji „Razem Łatwiej” parę minut po godzinie 21.
W czasie pandemii coraz więcej osób chętnie pomaga innym. Jak koronawirus wpłynął na podejście Polaków do wolontariatu? Czy zmieniły się formy pomocy osobom starszym i potrzebującym? Jak działa i na czym polega wolontariat sąsiedzki oraz pomoc sąsiedzka działające w Sopocie? O tym w programie „Jaka Zmiana” opowie Patrycja Szczepańska z Wolontariatu Sopot. Na spotkanie po 22:30 zaprasza Alicja Samolewicz-Jeglicka.
pb