Koronawirus w tczewskiej szkole. Zespół Szkół Ekonomicznych przeszedł na nauczanie zdalne. Powodem jest kwarantanna części młodzieży i około jednej trzeciej grona pedagogicznego.
Pierwsze zakażenia wykryto w dwóch klasach, po czym dyrekcja zwróciła się do Sanepidu z wnioskiem o nauczanie hybrydowe. Praca online ma potrwać do 19 października, chociaż możliwe jest jej przedłużenie.
Obecnie na kwarantannie pozostaje setka uczniów i jedna trzecia grona pedagogicznego. W Zespole Szkół Ekonomicznych uczy się ponad 750 uczniów.
W tym miejscu warto dodać, że w Tczewie punkt pobrań próbek do badania pod kątem Covid-19 znajduje się w szpitalu przy ulicy 30 stycznia i działa codziennie od godz. 10:00 do godz. 12:30.
Długo wyczekiwana inwestycja w Gminie Wiejskiej Starogard Gdański. We wsi Klonówka zostanie rozbudowana sieć wodociągowa.
Dzięki niej niektórzy mieszkańcy będą mieli upragniony dostęp do bieżącej wody. W trakcie prac zastosowana zostanie specjalistyczna technologia – rury zostaną przeprowadzone pod dnem rzeki Wierzycy. Takie rozwiązanie zapewni połączenie wodociągowe z pobliskim Kolinczem. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca listopada.
Tczew ma nagrody dla najzdolniejszych uczniów i studentów. Do końca października urząd miasta czeka na zgłoszenia wraz z uzasadnieniami. Pula nagród to 20 tysięcy złotych.
– Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych powinni się wykazać tym, że są finalistami albo laureatami olimpiad przedmiotowych. Jeśli chodzi o studentów, to ich działalność również musi wykraczać poza program studiów., a więc udział w pracach badawczych lub badania naukowe. Co roku około 20, 30 osób otrzymuje te nagrodu. W ubiegłym roku było to 30 osób – mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego ratusza.
O nagrodę może wnioskować dyrekcja szkoły, rodzice lub organizacje społeczne. Wniosek o nagrodę powinien zawierać uzasadnienie z wyszczególnieniem osiągnięć kandydata ubiegającego się o nagrodę. Do wniosku należy dołączyć: kopię świadectwa (indeksu), kopie dokumentów wskazujących na szczególne wyniki w nauce i osiągnięcia, a także zaświadczenia o byciu laureatem lub finalistą konkursu lub olimpiady.
Gniew ma swojego Honorowego Świadka Koronnego Kultury Polskiej. Takim tytułem i wyróżnieniem może poszczycić się Jarosław Struczyński, kasztelan gniewskiego zamku. Nagroda jest wyrazem uznania za całokształt 30-letniej działalności kulturalno-rekonstrukcyjnej.
Wręczenie dyplomu odbyło się przy okazji otwarcia wystawy pod nazwą „Tu się wszystko zaczęło – 30 lat rekonstrukcji w Gniewie”. Ekspozycję, w której skład wchodzą pamiątki, fotografie i dokumenty, można oglądać w gniewskim Centrum Wspierania Rodzin od godz. 10 do godz. 18.
Filip Jędruch/ako