14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
– Oczywiście chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom, pracownikom oświaty, wszystkim ludziom, związanym ze szkołami, za ich ogromny trud, wysiłek. To jest specjalny zawód. Zawód bardzo odpowiedzialny. Zawód, od którego zależy w dużej mierze, jak będą wyglądały kolejne pokolenia Polaków. Co prawda nauczyciele, szkoła, wobec rodziny pełnią funkcję pomocniczą, uzupełniającą, ale bez dobrej szkoły, dobrego wychowania, nie będziemy mieli po prostu dobrych obywateli, dobrych ludzi w kolejnych pokoleniach – powiedział na antenie Radia Gdańsk Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
ŻYCZENIA OD PARY PREZYDENCKIEJ
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą także złożyli życzenia nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty, na co dzień dbającym o edukację i wychowanie młodego pokolenia Polaków, dziękując im za trud i zaangażowanie.
– To państwo przekazują młodym ludziom wiedzę niezbędną do zrozumienia współczesnego świata i kształcą umiejętności, które staną się podstawą ich życiowych sukcesów i źródłem samorealizacji. Uczą państwo wzajemnego szacunku i nawiązywania koleżeńskich relacji oraz towarzyszą swoim wychowankom w ich pierwszych społecznych działaniach – czytamy w życzeniach opublikowanych w środę na stronie prezydenckiej kancelarii.
Prezydent wraz z małżonką podkreślili, że jest to wielka odpowiedzialność i zadanie, któremu nauczyciele stawiają czoła każdego dnia. Jak wskazywali, w tym roku nauczyciele musieli się zmierzyć z niezwykle trudną sytuacją z uwagi na to, że pandemia spowodowała zamknięcie szkół i wprowadzenie zdalnego nauczania.
– Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja ta była i nadal jest ogromnym wyzwaniem. Tym bardziej dziękujemy za państwa determinację, dzięki której w całej Polsce możliwe było przeprowadzenie matury i egzaminu ósmoklasisty. Dziękujemy za poświęcony dodatkowo czas, za sprawne dostosowanie się do nowych okoliczności, za wysiłek włożony w prowadzenie lekcji przez internet – czytamy.
„ŚWIĘTO NAZNACZONE NOWYM WYMIAREM”
Dzień Edukacji Narodowej to święto całej społeczności oświatowej. Dzień, w którym cieszymy się ze wspólnego zdobywania nowych umiejętności i odczuwamy ducha wspólnoty – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński w liście z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
– Obchodzimy dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej. Święto uznania dla nauczycielskiego trudu i podziękowania pedagogom za całoroczną pracę i opiekę. Każdego roku dajemy wyraz wdzięczności za ich poświęcenie, cierpliwość i umiejętność przekazywania wiedzy. Dzień Edukacji Narodowej to także święto całej społeczności oświatowej. Dzień, w którym cieszymy się ze wspólnego zdobywania nowych umiejętności i odczuwamy ducha wspólnoty, w której wykuwają się talenty i wzrastają przyjaźnie – napisał minister kultury w liście opublikowanym na stronie MKiDN.
Zauważył, że święto jest „naznaczone nowym wymiarem, który od kilku miesięcy zdominował życie społeczne nie tylko w Polsce”. – Jest moim głębokim życzeniem, aby taki charakter święta, gdy musimy ograniczać zbiorowe uroczystości i szczególnie dbać o zachowanie wymogów, które wynikają z sanitarnych obostrzeń, już więcej nie musiał się powtórzyć. Nie przeszkodzi nam to jednak w pełni cieszyć się tym radosnym dniem – zaznaczył.
PAP/mk