Tczewski szpital został przekształcony w placówkę jednoimienną. Od poniedziałku nie przyjmuje nowych pacjentów. Dotyczy to wszystkich oddziałów.
Od wtorku do Szpitali Tczewskich przy ulicy 30 Stycznia trafiają tylko pacjenci, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Decyzję podjęto w poniedziałek.
– Otrzymałem telefon od dyrektora NFZ w sobotę, że prawdopodobnie zostaniemy przekształceni. Decyzja została podjęta, wczoraj dowiedzieliśmy się oficjalnie. Zgodnie z decyzją Wojewody mamy zapewnić 242 łóżka. W tym pediatryczne, dla pacjentek rodzących i dla dzieci na neonatologii – powiedział nam Maciej Bieliński, prezes zarządu Szpitali Tczewskich SA.
Niektórzy pacjenci, którzy przebywają w szpitalu, zostaną wypisani, inni będą przetransportowani do Akademii Medycznej. Poradnie specjalistyczne przy ul. 30-stycznia i Wojska Polskiego działają bez zmian, tak jak ośrodek wczesnej interwencji dla dzieci przy ulicy 1 Maja.
Zespół wolontariuszy Szlachetnej Paczki ze Starogardu Gdańskiego szuka osób potrzebujących wsparcia. Rodziny, ale także osoby samotne, można zgłaszać za pośrednictwem strony na facebooku lub oficjalnej witryny internetowej Szlachetnej Paczki.
Nie ma jasnych kryteriów, poza tym że powinny to być osoby, które faktycznie potrzebują pomocy, ale o nią nie proszą. Wolontariusze będą weryfikować zgłoszenia i badać potrzeby. Otwarcie bazy Szlachetnej Paczki przewidziano na 15 listopada, a pomoc w formie darów trafi do potrzebujących w tzw. Weekend Cudów, który przypada na 12 i 13 grudnia. Akcja Szlachetnej Paczki będzie odbywała się w Starogardzie Gdańskim po raz 9.
Odrestaurowano malowidła w najstarszej świątyni joannickiej na Pomorzu. Kościół w Kokoszkowach, koło Starogardu Gdańskiego, kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic.
– W 1997 roku zrobiliśmy pierwsze malowanie kościoła i wówczas przeprowadziliśmy sondażowe prace, by sprawdzić czy nie kryją się jakieś zachowane malowidła, polichromie, freski. W czterech miejscach świątyni odkryliśmy elementy czterech, starych, gotyckich polichromii. Wykonali je w XIV wieku joannici, przodkowie tzw. Zakonu szpitalników. Są dwa motywy tych polichromii: Zacheuszki i dekoracyjne kasetony – opisuje proboszcz parafii ksiądz kanonik Marek Błażejczyk.
Zacheuszki to równoramienne krzyże, wpisane w okręgi z motywami roślinnymi. Kościół nie zdradził jeszcze wszystkich tajemnic. Kolejne malowidło odkryto nad łukiem prowadzącym do prezbiterium.
Fabryka Sztuk ogłosiła nabór wystawców na Jarmark Mikołajkowy, który odbędzie się 5 i 6 grudnia. Miejscem wydarzenia ma być dziedziniec między budynkami Fabryki Sztuk.
W zmienionej formule ograniczona zostanie liczba gości i wystawców. Organizatorzy czekają na zgłoszenia od rękodzielników, rzemieślników i hobbystów. Każdy z wystawców otrzyma oznaczone miejsce w domku wystawienniczym. Zgłoszenia są przyjmowane w formie online do 6 listopada, więcej informacji i regulamin można znaleźć na stronie internetowej.
Filip Jędruch/ako