Centrum Usług Społecznych oraz Środowiskowy Dom Samopomocy to dwie nowe instytucje, które powstaną w Brusach. Ich siedzibą będzie budynek starej szkoły. Właśnie rozpoczęły się prace adaptacyjne obiektu.
Do tej w Brusach poza Warsztatami Terapii Zajęciowej nie było instytucji, która mogłaby zająć się profesjonalną opieką nad osobami niepełnosprawnymi lub niesamodzielnymi. Stąd pomysł, aby utworzyć na miejscu takiej placówki. – Seniorami zajmie się Centrum Usług Społecznych – zapowiada Mariola Rodzeń, sekretarz gminy Brusy.
– Będzie to dom dziennego pobytu dla osób starszych. Będzie się tam mieściła także świetlica socjoterapeutyczna dla rodzin
dysfunkcyjnych oraz mieszkania dla osób niesamodzielnych z terenu naszej gminy. Zawiadywał tym będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – dodaje sekretarz.
W drugiej części budynku utworzony zostanie Środowiskowy Dom Samopomocy. To z kolei instytucja służąca osobom niepełnosprawnym. Wszystko ma być gotowe do września przyszłego roku.
Będzie remont ulic Wojska Polskiego, Bukowej i Wrzosowej w Lublewie Gdańskim. Urzędnicy ogłosili właśnie przetarg na te inwestycje.
Drogi zyskają asfaltową nawierzchnię, wyniesione skrzyżowania, chodnik i oświetlenie. W przypadku biegnącej przy cmentarzu ulicy Bukowej – powstanie także parking dla 40 samochodów. Prace powinny być zrealizowane do połowy przyszłego roku. Inwestycja będzie dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych.
Muzeum Osadnictwa powstanie w podczłuchowskim Przechlewie. Będzie to galeria pamiątek, dokumentów i przedmiotów przywiezionych przez powojennych mieszkańców tej miejscowości.
Przed wojną niemalże cały dzisiejszy powiat człuchowski należał do Niemiec.
– Po zmianie granic w 1945 roku osiedlili się tam Polacy przybyli z różnych stron kraju – mówi wójt Przechlewa, Krzysztof Michałowski. – Są wśród nich osadnicy, a w zasadzie już ich potomkowie z okolic Wilna, Lwowa, Grodna i Lidy. Są też przybysze z Mazowsza, Śląska, Kielecczyzny, a nawet Górale. Pierwszymi, którzy się tu po wojnie osiedlali, byli ci, którzy mieli najbliżej, czyli Kaszubi. Większość z nich to osadnicy z wiosek odległych o zaledwie kilkanaście kilometrów od Przechlewa – dodaje wójt.
Tak duża różnorodność kulturowa stała się przyczyną utworzenia Muzeum Osadnictwa. Powstanie ono w piwnicach nowej biblioteki. Gmina już zbiera od mieszkańców przedmioty i dokumenty, które będzie można niebawem wyeksponować na wystawach. Muzeum w Przechlewie ma być otwarte jeszcze w tym roku.
Ponad 2 mln zł dofinansowania na dokończenie budowy hali sportowej przy Powiatowym Zespole Szkół w Przodkowie. Ministerstwo Sportu opublikowało listę samorządów, które otrzymały dofinansowanie na budowę sal gimnastycznych.
Starosta kartuski Bogdan Łapa informuje, że jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzony przetarg i rozpocznie się realizacja drugiego etapu budowy sali w Przodkowie. Wszystko wskazuje, że wraz z nowym rokiem szkolnym 2021/2022 uczniowie szkoły będą mogli korzystać z nowego obiektu sportowego.