Epidemia koronawirusa uderza w tradycję. Hierarchowie Kościoła katolickiego i władze samorządowe apelują o rozwagę, prosząc wiernych, by nie gromadzili się na cmentarzach 1 i 2 listopada, a raczej odwiedzali swoich zmarłych wcześniej lub w kolejnych dniach. Dla wielu głęboko wierzących osób to trudna decyzja. Niektórzy uznają, że wręcz ciężki grzech. Jakie zdanie na ten temat ma Episkopat Polski?
Służby sanitarne wskazują na statystyki. W całym kraju badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 16 tysięcy 300 osób, w tym 643 osób na Pomorzu. Jest to największa dobowa liczba zakażeń od początku epidemii.
Każde duże zgromadzenie może stać się ogniskiem kolejnych zakażeń. Zakażeń, które najgroźniejsze są dla osób starszych i schorowanych, a to właśnie seniorzy są najbardziej przywiązani do tradycji – i to oni musieli pogodzić się ze śmiercią wielu bliskich osób, z którymi żegnali się w kolejnych latach swojego życia. Archidiecezja Gdańska zdecydowała o tym, że na cmentarzach nie będą odbywały się msze święte i procesje, a także kwesty. Czy to może jednak sprawi, że mniej rodzin odwiedzi groby bliskich?
APEL SAMORZĄDU
Samorząd Sopotu, miasta w którym aż jedna trzecia populacji to osoby starsze, wystosował apel do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i premiera Mateusza Morawieckiego, postulując wprowadzenie jednolitych rozwiązań na obszarze całego kraju.
Rzecznik Episkopatu odniósł się do słów samorządowców na antenie Radia Gdańsk, jego wypowiedź można usłyszeć w poniższym materiale. Tam też odpowiedź na pytanie, czy nieuczestniczenie we mszy świętej jest w obecnej sytuacji, według hierarchów, jest grzechem.
Wysłuchaj materiału Piotra Puchalskiego:
WSKAZANIA BP. JACKA JEZIERSKIEGO DLA ARCHIDIECEZJI GDAŃSKIEJ [24 X 2020]
1. Od 17 października br. nasze parafie znajdują się w tzw. strefie czerwonej, co wymusza ograniczenie liczby uczestników nabożeństw [1 osoba na 7 m²].
2. W sytuacji zaostrzenia wymagań sanitarnych niemożliwe stały się spotkania grup, wspólnot i kręgów działających w salkach parafialnych.
3. W uroczystość Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym, a także w pozostałe dni listopada, nie organizujemy Mszy i procesji na cmentarzach. Zachęcamy, aby modlitwę przy grobach bliskich nam zmarłych rozłożyć w czasie, już w najbliższym tygodniu i aż do końca listopada. Chodzi o to, by uniknąć przebywania w tłumie osób na cmentarzu, o co apeluje również Policja.
4. Stolica Apostolska rozszerzyła czas zyskiwania odpustów dla zmarłych na cały listopad.
5. Obecność na Mszy św. jest ważnym czasem w przeżywaniu niedzieli przez osoby wierzące. Obecność tą uniemożliwiają jednak różne przeszkody. Dyspensy od udziału w niedzielnej lub świątecznej Mszy św. nie należy rozumieć magicznie.
• Chrześcijanin sam rozeznaje swoją sytuację i ocenia ją w świetle wiary, rozumu oraz wiedzy o zagrożeniu epidemią. Np. rodzice decydują w imieniu niepełnoletnich dzieci o ich udziale w niedzielnej Mszy, albo o pozostaniu w domu.
• W archidiecezji gdańskiej została już udzielona dyspensa, zwalniająca z udziału w niedzielnej Eucharystii i obejmująca kilka kategorii osób. Mogą z niej korzystać: chorzy, seniorzy, przeżywający lęki, pracownicy ochrony zdrowia, pełniący służbę na rzecz społeczeństwa.
• Powodem, który usprawiedliwia nieobecność na nabożeństwie niedzielnym lub świątecznym, jest ograniczona obecnie liczba miejsc w kościołach.
• Przyczyną grzechu nie są przeszkody uniemożliwiające uczestnictwo w Eucharystii, ale zła wola, własne zaniedbanie oraz lenistwo, które są lekceważeniem Boga Stwórcy.
6. Proszę duszpasterzy, aby nie rozbudowywali nadmiernie ogłoszeń podczas Mszy świętej. Nie mogą one zająć miejsca nauczania niedzielnego, które realizujemy poprzez homilię, nawiązującą do czytań biblijnych.
Jacek Jezierski, administrator archidiecezji gdańskiej – 24 października 2020
Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl