W Brusach rozpoczynają się prace, związane z przebudową miejskiej sieci kanalizacyjnej. W ciągu trzech lat zmodernizowane zostaną najbardziej newralgiczne odcinki systemu odprowadzania nieczystości.
W pierwszym etapie roboty będą prowadzone w obrębie ulicy Kalwaryjnej i Dworcowej. Jest to wschodnia część miasta, zapowiada burmistrz Brus, Witold Ossowski.
– Nastąpi rozdział kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną i deszczową. W obrębie ulicy Kalwaryjnej i Dworcowej zostanie wybudowany kolektor deszczowy, którym będą odprowadzane wody deszczowe z osiedla Słonecznego – mówi burmistrz Brus.
Rozdział sieci kanalizacyjnych zmniejszy ryzyko podtopień podczas obfitych opadów deszczu. Wody opadowe odprowadzane będą do naturalnych cieków i zbiorników wodnych. Siecią sanitarną do oczyszczalni płyną natomiast wyłącznie ścieki komunalne.
Przebudowa kanalizacji będzie się wiązała także z okresowymi utrudnieniami w ruchu. Część instalacji znajduje się bowiem pod jezdniami i chodnikami. Na czas prac część ulic będzie trzeba rozkopać.
Radni gminy Kartuzy zmniejszyli bonifikatę przy wykupie mieszkań komunalnych. Do tej pory zdecydowani mieszkańcy mogli nabyć lokal z 60-procentowym rabatem. „Musimy zadbać o nasz budżet” – mówi przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach Mariusz Treder.
– Z 60 procent zeszliśmy do 20, jeżeli chodzi o bonifikatę dla kupujących mieszkanie komunalne. Zrobiliśmy to, żeby troszkę ratować budżet z uwagi na zadłużenie. Celem tej uchwały było ograniczenie handlu tymi mieszkaniami. Teraz osoba, która ma kupić mieszkanie komunalne, musi się legitymować 20-letnim miejscem zamieszkania w tymże lokalu i wtedy może je nabyć z 20-procentową bonifikatą – dodaje przewodniczący Mariusz Treder.
Burmistrz Kartuz nie zgadza się z nową uchwałą. Według włodarza radni zabrali możliwość usamodzielnienia się mieszkańcom, zaś dochód ze sprzedaży mieszkań komunalnych był już wpisany w budżet samorządu.
Osoby starsze lub przebywające w kwarantannie, chcący wypożyczyć książkę z Miejskiej Biblioteki w Człuchowie, mogą to zrobić bez wychodzenia z domu. Placówka wznowiła usługę „książka na telefon”. Wystarczy zadzwonić do biblioteki i zamówić wybraną pozycję – mówi Karolina Baranowska.
– Każdy czytelnik może zgłosić do nas taką potrzebę, zadzwonić do nas, powiedzieć, jakich książeczek potrzebuje, a my, przy współpracy ze stowarzyszeniem Rodzina Kolpinga, dostarczymy książki do domu – dodaje Baranowska.
Wolontariusze są przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego. Książki i gazety są dowożone za darmo. To nie pierwsza taka akcja prowadzona w Człuchowie. Wiosną wolontariusze również dostarczali seniorom zamówione lektury oraz robili zakupy w sklepach i aptekach.
Mieszkańcy gminy Sierakowice pozyskali już ponad 7,5 miliona złotych z programu „Czyste powietrze”. Dotacja pokrywa koszty wymiany pieców oraz docieplenia budynków.
Mieszkańcy gminy do tej pory złożyli 386 wniosków do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i wybierają najczęściej kotły na pellet i ekogroszek. Na terenie gminy Sierakowice rośnie zainteresowanie ogrzewaniem gazowym z racji rozbudowywanej sieci. Urząd gminy zapowiedział, że budynki samorządowe także zostaną przyłączone do gazu. Nabór wniosków w programie „Czyste powietrze” prowadzony jest na bieżąco. Od 21 października został podwyższony poziom dofinansowania dla mniej zamożnych beneficjentów.
Dariusz Kępa/Robert Groth/ako