Będą zmiany w funkcjonowaniu Rad Dzielnic w Gdańsku. Nad rekomendacjami od półtora roku pracuje specjalna komisja. Jedną z propozycji jest utworzenie konwentu makrodzielnicowego.
– Koncepcja jest taka, by takich konwentów było 13, by było to forum dyskusji między radnymi dzielnic, radnymi miasta a przedstawicielami prezydenta Gdańska w sprawach związanych z inwestycjami w dzielnicach – mówi Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta.
ZMIANY W WYBORACH
Propozycja zmian obejmie też procedurę wyborczą do Rad Dzielnic. Stąd takie propozycje jak zniesienie obowiązku zbierania podpisów 10 procent mieszkańców zameldowanych na terenie dzielnicy czy zniesienie minimalnego progu frekwencyjnego, który teraz wynosi 5 procent. Kolejna rzecz to wydłużenie kadencji Rady Dzielnicy.
– Teraz jest tak, że kończą się one 2 miesiące po wygaśnięciu kadencji Rady Miasta Gdańska. To sprawia pewne kłopoty praktyczne, ponieważ Rady Dzielnic mają swoje wyłączne kompetencje chociażby w zakresie wyrażania stanowisk dotyczących planu zagospodarowania przestrzennego. Pojawiały się w związku z tym kłopoty międzykadencyjne, wynikające z tego, że jeszcze nie funkcjonowały nowe rady, a stare już wygasły. Chcemy więc wydłużyć te kadencje, by okres „bezkrólewia” zminimalizować – dodaje Karol Ważny, przewodniczący Komisji doraźnej ds. Reformy Jednostek Pomocniczych Miasta Gdańska.
WIĘCEJ POSTULATÓW
Wśród postulatów wypracowanych podczas wielu spotkań znalazły się też: rezygnacja z informacji na kartach wyborczych na temat poparcia partii lub organizacji politycznych danego kandydata, w kwestiach budżetowych jest postulat zwiększenia środków dla mniejszych dzielnic, premiowanie za frekwencje wyborczą, przenoszenie środków na kolejne lata – do okresu całej kadencji, wprowadzenie środków na promocję działalności Rad Dzielnic, możliwość wydatkowania środków budżetów dzielnicowych na terenach niekomunalnych.
Do połowy lutego przyszłego roku prowadzone będą konsultacje społeczne dotyczące zmian w Radach Dzielnic. Spotkania zaplanowano 2 i 10 grudnia i dwa w styczniu – 7 i 21. Poruszane tematy to: procedura wyborcza, zasady działania organów dzielnicy, procedura budżetowa i współpraca dzielnic z radnymi miejskimi i urzędem.
Aleksandra Nietopiel/ako