Nagrody Mediów Publicznych zostały wręczone. W trzech kategoriach: Słowo, Obraz i Muzyka zostali wyróżnieni kolejno profesor Andrzej Nowak, prof. Mirosław Bork i prof. Piotr Beczała. Nagrodę Specjalną otrzymał szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski za cykl programów poradnikowych dot. koronawirusa.
– Po pierwsze nagrody są przyznawane wybitnym polskim twórcom dlatego, że kultura polska i kultura w ogóle opiera się na takiej triadzie, która jest nam bliska, czyli – piękno, dobro i prawda. Chcielibyśmy, jako media służyć tym wartościom i dlatego też zapraszamy do nas i na co dzień współpracujemy z wybitnymi twórcami kultury, którzy tym wartościom oddali życie, poświęcili swoje dzieła. Ale jest również drugi powód: to jest nasz obowiązek, żeby twórców, ich dzieła przybliżyć możliwie szerokiej widowni” – wskazał Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
SŁOWO
Tegorocznym laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo został historyk prof. Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl „Dzieje Polski” należący do „najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci” – uzasadniła kapituła.
– Praca ta – rekomendował „Dzieje Polski” do Nagrody Mediów Publicznych Ernest Bryll – jakby „niweluje” potężną lukę braku myślenia o historii przez wiele lat. Oczywiście, mieliśmy wiele doskonałych prac historyków, ale spychanych na bok przez dyskusje pełne łatwych teorii o „końcu historii”. W efekcie ten, kto stawiał przed sobą fundamentalne pytanie: kim jesteśmy, skąd przyszliśmy, do jakiej tradycji możemy i powinniśmy się odwoływać, znajdował co najwyżej nazbyt łatwe odpowiedzi lub pozostawało mu bazowanie na dawnych, często już archaicznych opracowaniach” – przypomniał w laudacji przewodniczący kapituły Krzysztof Masłoń.
– Bardzo serdecznie dziękuję za tę wzruszającą dla mnie nagrodę – słowa nad wyraz dla mnie życzliwe” – powiedział prof. Nowak, odbierając nagrodę. Zaznaczył, że „w szczególności chciałby podziękować za to, że jest nagroda dla Słowa”. – Bo dzisiaj czuje się wyraźny nacisk na to, by słowo zastąpić memem; by krótki gest najczęściej skojarzony z nienawiścią, z pogardą wyparł rozumowanie, które może nieść tylko Słowo, tylko dłuższa wypowiedź – mówił laureat nagrody.
OBRAZ
Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Obraz został uhonorowany Mirosław Bork. Kapituła doceniła go przede wszystkim za film dokumentalny „Wojna światów” o wojnie polsko-bolszewickiej, który „jest klarowną, koherentną opowieścią, nieuwikłaną w dialektyczne zawiłości mechanizmu dziejów”.
– Obraz przemawia najmocniej do naszych zmysłów. Wiedzą o tym artyści, wiedzą propagandyści wszelkich czasów. wiedział o tym Lenin, który doceniał film jako najważniejszą ze sztuk. (…) Obrazem można omamić, można manipulować, ale można też dać świadectwo prawdzie – podkreślił Przemysław Babiarz w laudacji.
Laureat nagrody podziękował kapitule poprzez Skype’a. Bork przypomniał, że filmem historycznym „zainteresował się kilkadziesiąt lat temu”. Zwrócił uwagę, że „film to jest praca zespołowa”. Przypomniał, że „Wojnę światów”, która niedawno miała swoją premierę, obejrzało „kilka milionów” widzów.
Mirosław Bork jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym, twórcą m.in. docenionej w 1989 r. w San Sebastian Srebrną Muszlą komedii „Konsul”, a także filmów obyczajowych „Cudze szczęście” (1997 r.) i „Dwie miłości” (2002 r.), które były nominowane do Złotych Lwów. Publiczność kojarzy go także jako dokumentalistę, współscenarzystę „Niepodległości” w reż. Krzysztofa Talczewskiego i współreżysera „Wojny światów”.
Bork jest ponadto reżyserem teatralnym. Współpracował z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku i Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W Teatrze Telewizji zrealizował m.in. „Romulusa Wielkiego” wg Friedricha Dürrenmatta i „Peepshow u Holzerów” wg Markusa Kobeliego. Współtworzył też m.in. seriale „Duża przerwa”, „Pensjonat pod Różą” i „Plebania”
MUZYKA
Tenor Piotr Beczała został ogłoszony laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. – Wspaniale wpisuje się w świetne tradycje polskiej szkoły operowej – powiedział w laudacji skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz.
Radziwonowicz wskazał w laudacji, że Beczała jest „obdarzony niepowtarzalnym głosem o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji; jego interpretacje odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością”. „Jego repertuar jest wszechstronny – oprócz licznych ról operowych artysta chętnie odnajduje się w dziełach oratoryjno-kantatowych, nie stroniąc od muzyki kameralnej i pieśni”
– Ta nagroda została na pewno nadana mi z uwagi na to, między innymi, że w ostatnim czasie zająłem się Moniuszką. Jestem ambasadorem muzyki polskiej na całym świecie, ale „Halka” – i Moniuszko – jest mi bardzo bliska i cieszę się, że miałem okazję zaprezentować ją również warszawskiej publiczności- powiedział Beczała w nagraniu wyświetlonym podczas poniedziałkowej gali.
Piotr Beczała jest obecnie uznawany za najlepszego tenora lirycznego na świecie, w 2018 r. został laureatem International Opera Award. Występuje w najbardziej prestiżowych teatrach operowych takich, jak Royal Opera House Covent Garden w Londynie, mediolański Teatro alla Scala i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Śpiewał na najważniejszych międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. na otwarciu Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth w 2018 r.
NAGRODA SPECJALNA
Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, pomysłodawca cyklu programów poradnikowych dot. koronawirusa Jarosław Olechowski otrzymał w poniedziałek Nagrodę Specjalną Mediów Publicznych. – Ta nagroda jest dowodem na to, że warto pokazywać rzeczywistość taką, jaka ona jest – powiedział Olechowski.
Prezes TVP Jacek Kurski ocenił, że Olechowski w czasie pandemii „przeprowadził polską Telewizję w warstwie informacyjnej z wielkim sukcesem”.
Olechowski, odbierając wyróżnienie, powiedział, że jest to nagroda dla „całej Telewizyjnej Agencji Informacyjnej”. – Tego sukcesu nie byłoby bez fantastycznego zespołu naprawdę wielkiej klasy profesjonalistów – dziennikarzy, operatorów, prowadzących, wydawców, kierowników produkcji, grafików komputerowych i wielu, wielu innych osób, które przygotowują programy „Koronawirus. Poradnik”, „Poradnik dla seniora” – mówił
Przyznał, że jest to nagroda bardzo ważna dla niego nie jako dyrektora, a jako dziennikarza, bo „to jest dowód na to, że warto pokazywać rzeczywistość taką, jaką ona jest”. – My w naszych programach dot. epidemii koronawirusa nie koloryzujemy, nie mówimy, że epidemii nie ma albo, że jej efekty, jej skutki są niewiele znaczące. Z drugiej strony inaczej niż część mediów komercyjnych unikamy czarnej propagandy, pokazujemy rzeczywistość taką, jaka ona jest, mówimy prawdę, a to wielu osobom bardzo się nie podoba – ocenił szef TAI.
Dyrektor TAI jest pomysłodawcą cyklu programów poradnikowych dot. koronawirusa, m.in. „Koronawirus. Poradnik” czy „Poradnik dla seniora”.
Wyróżnienia są przyznawane przez trzy instytucje publiczne: Polskie Radio – w kategorii muzyka, Telewizję Polską w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa honoruje twórców słowa. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.
Pierwszy raz wyróżnienia przyznano w 2008 r. – po raz drugi dopiero w roku 2019. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Czabański, „przerwa była wymuszona przez opcję polityczną, która nie widziała przyszłości dla mediów publicznych, a my tę przyszłość widzimy i demonstrujemy ją w czynach”.
Rada Mediów Narodowych objęła przedsięwzięcie patronatem honorowym.
PAP/pOr