Otulone ciepłymi materiałami drzewa zdobią Jaśkową Dolinę w Gdańsku. To zasługa dzieci z Publicznego Pozytywnego Przedszkola nr 5. Maluszki najpierw razem z rodzicami przyniosły koce i swetry a potem z nauczycielami wykonały ozdoby. W efekcie każde z 25 drzew rosnących w pobliżu ich placówki zostało otulone włóczką. Akcja ma wzbudzić uśmiech i wysłać wsparcie innym w tym bardzo trudnym czasie pandemii.
– W tej atmosferze społecznej, która jest niezbyt przyjemna dla wszystkich stwierdziłyśmy, że wyjdziemy ze sztuką na zewnątrz. Pokażemy, że działamy, rozwijamy się i tworzymy piękne rzeczy – opowiada Kamilla Król, dyrektor przedszkola. Wszystko zaczęło się od przygotowania, czyli dyskusji.
– Zadałyśmy pytanie dzieciom czym ich zdaniem jest otulanie. I pierwsze, co pojawiło się to przytulanie. Dzieci opowiadały, że przytulamy się, kiedy jesteśmy smutni. Sytuacja związana z pandemią bardzo dotyka dzieci. One naprawdę są świadome tego, co się dzieje – dodaje Agnieszka Gawryś, nauczycielka.
„BOMBARDOWANIE” WŁÓCZKĄ
Dzieci najpierw zaprojektowały z nauczycielkami wzory otulaczy. A potem wzięły się do roboty na zewnątrz. Prace przy drzewach trwały dwa dni. Maluchy ozdobiły drzewa metodą „yarnbombing”. Jak tłumaczą nauczycielki, to rodzaj sztuki, która polega na pokrywaniu elementów przestrzeni zewnętrznej ręcznie wykonanymi dzianinami. Yarnbombing nie posiada jeszcze ugruntowanej polskiej nazwy, ale czasem pojawia się określenie „bombardowanie włóczką” lub „dziergane graffiti”, bo polega na obszywaniu i owijaniu rozmaitych obiektów.
OWOCE PRACY
Dzieci swoją pracą były zachwycone.
– Było to dla nich ważne, bo mogą zrobić to samodzielnie. Czuły się docenione. Szczególnie, że nigdy wcześniej ani nie robiły ani nie widziały czegoś takiego – opowiada Julia Szymańska, wychowawczyni przedszkolaków.
Otulone drzewa można podziwiać od skrzyżowania Jaśkowej Doliny z ulicą Matuszewskiego do ronda im. Pana Cogito. Ozdoby zostaną na drzewach do końca miesiąca. Przed świętami przedszkolaki planują kolejną akcję.
Więcej na ten temat można posłuchać tutaj:
Magda Manasterska/ako