Krąg lekarzy kierujących na badania w kierunku koronawirusa jest od piątku rozszerzony m.in. o lekarzy nocnej i świątecznej opieki medycznej.
– Od dziś lekarze, którzy udzielają świadczeń: nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, w ramach opieki długoterminowej mogą skierować pacjenta podejrzanego o zakażenie/zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie testu RT-PCR – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
LEKARZE, KTÓRYCH OBEJMUJE NOWE ROZPORZĄDZENIE
Rozporządzenie szefa resrotu w tej sprawie zostało w czwartek opublikowane w Dzienniku Ustaw. Weszło w życie od piątku.
Umożliwia ono lekarzom i felczerom, którzy udzielą świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, oraz lekarzom i felczerom, którzy udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej, wydanie skierowania pacjentowi podejrzanemu o zakażenie lub zakażonego koronawirusem na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2.
BARDZIEJ EFEKTYWNE WYKORZYSTANIE KADR MEDYCZNYCH
Przedstawiając projekt rozporządzenia, resort uzasadniał, że zmiana ułatwi dostęp pacjentów do świadczeń i przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania kadr medycznych.
Możliwość zlecania badań na koronawirusa mają już m.in. lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Odkąd uzyskali taką możliwość, wydali 1 125 085 skierowań na testy w kierunku wykrycia SARS-CoV-2.
Łącznie przebadano dotąd 5 857 287 próbek pobranych od 5 646 377 osób. Od początku epidemii w Polsce badania potwierdziły zakażenie u 819 262 osób, z których 12 714 zmarło.
PAP/am