Plakaty w pociągach SKM i na ulicach Trójmiasta, wystawy i publikacje – tak Instytut Pamięci Narodowej upamiętni rocznicę Grudnia ’70. W tym roku przypada 50 rocznica protestów robotników. Do największej masakry doszło 17 grudnia w Gdyni, gdy milicja i wojsko strzelały do pracowników idących do stoczni. Na budynku przy przystanku SKM Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana zostanie zawieszona pamiątkowa tablica – mówi Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.
W specjalnie zorganizowanej z tego powodu konferencji udział wzięli dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku oraz dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie.
– Sześć ofiar, które zginęły w pobliżu Gdyni Wzgórze, upamiętnimy na historycznym budynku kas biletowych przy SKM Wzgórze i tam będzie, 17 grudnia, w Czarny Czwartek – w tym roku, ze względu na kalendarz, dokładnie w 50. rocznicę, też właśnie w czwartek – upamiętnimy sześciu bohaterów, w tym jednego z dwóch najmłodszych. Jeden poległ na przejściu nad kładką na Gdyni Stocznia, drugi, Jerzy Skonieczka, miał 15 lat, dosłownie w linii prostej 200-220 metrów dalej od miejsca, gdzie będzie to upamiętnienie – mówi Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN
Podczas konferencji prasowej zaprezentowane zostały publikacje, m.in. „Grudniowa kolęda. Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia ’70”, „Zbrodnia bez kary. Grudzień ’70 w Gdyni. Przebieg wydarzeń, represje, walka o prawdę, najdłuższy proces III RP” oraz najnowsza szczecińsko-gdańska wystawa „Powstanie Grudniowe 1970 roku”. Nie zabrakło też informacji o planowanych uroczystościach, upamiętnieniach, materiałach filmowych oraz grze z wykorzystaniem aplikacji ActionTrack, która prowadzi uczestnika przez najważniejsze miejsca związane ze Szczecińskim Grudniem 1970 r.
Konferencja odbyła się w stołecznym Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”.
POMORSKIE WĄTKI
W czwartek, 3 grudnia, o godz. 12 w gdańskim IPN odbędzie się briefing prasowy poszerzający pomorskie wątki ogólnopolskiej konferencji. Prof. Mirosław Golon, wraz ze współpracownikami, przedstawi najważniejsze działania IPN Gdańsk w 50. rocznicę Grudnia ’70.
Briefing prasowy również będzie transmitowany na żywo na kanale IPNtv.
ako