Wtorek zaczniemy o godz. 6:40 od „Pobudki na Pomorzu” tematem ważnym dla wszystkich kobiet. W Centrum Chorób Piersi przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku zepsuł się czepek do chłodzenia głowy. Urządzenie chroni przed wypadaniem włosów pacjentek przyjmujących chemioterapię. Trudno przecenić jego działanie. Tym bardziej, że niektóre kobiety uzależniały swoje leczenie od tego, czy podczas chemii stracą włosy. O tym aparacie i zbiórce na zakup nowego Aleksandrze Nietopiel opowie onkolog dr Elżbieta Senkus-Konefka z UCK.
O godz. 8:30 na antenie pojawi się „Gość Dnia Radia Gdańsk”, a będzie nim Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. We wtorek rozpoczęła się 45. edycja gdyńskiego święta kina, tym razem w zupełnie innej, pandemicznej odsłonie – online i bez udziału publiczności. Czy jest sens organizowania festiwalu w dobie koronawirusa? Co mogą obejrzeć widzowie w ramach trwającego do 12 grudnia wydarzenia? W jaki sposób pandemia wpłynęła na produkcję filmów? O to naszego gościa zapyta Olga Zielińska.
Kilka minut po 9:00 zapraszamy na „Komentarze Radia Gdańsk”. O szczepionkach na COVID-19, budżecie unijnym i zmianach na polskim rynku prasowym Jarosław Popek będzie rozmawiał z Adrianem Stankowskim („Gazeta Polska Codziennie” i telewizja Republika) oraz Bartoszem Stracewskim (TVP Gdańsk).
9:30 to czas na program „Ludzie i Pieniądze”, tym razem w wydaniu morsko-lotniczym. Artur Kiełbasiński porozmawia z Bogdanem Ołdakowskim, prezesem Actia Forum o tym, dlaczego w Chinach brakuje kontenerów i kto na tym ucierpi. W drugiej części audycji prof. Dariusz Tłoczyński z Uniwersytetu Gdańskiego wyjaśni, dlaczego w środku kryzysu lotniczego Ryanair kupuje kilkadziesiąt samolotów.
O 14:30 będziemy mogli wysłuchać „Wiadomości regionalnych”. W środę nasi reporterzy przybliżą najświeższe wieści ze Słupska.
O godz. 17:10 kolejny „Gość Dnia Radia Gdańsk” – prezes Ordo Iuris, mecenas Jerzy Kwaśniewski. Andrzej Urbański porozmawia z nim o potępieniu przez Parlament Europejski polskiego Trybunału Konstytucyjnego za orzeczenie w sprawie aborcji, a także o tzw. praworządności jako wytrychu do uderzania w Polskę i europarlamentarzystach z naszego kraju wpisujących się w narracje wykluczające Polskę.
W „Magazynie Morskim” Anny Rębas o godz. 18:10 świętować będziemy 100-lecie utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. O początkach uczelni przypomnimy poprzez postać pierwszego jej dyrektora, Antoniego Garnuszewskiego.
O godz. 21:05 polecamy magazyn „Strefa Historii”. Tym razem w audycji Marzena Bakowska porozmawia z dr. Danielem Gucewiczem i dr. Piotrem Abryszeńskim o książce „Grudniowa kolęda. Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia ’70”, której premiera zapowiedziana jest przez Instytut Pamięci Narodowej na 16 grudnia. O projektach edukacyjnych przygotowywany przez IPN na grudniową rocznicę poinformuje Krzysztof Drażba, naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. Przypomnimy też w 50. rocznicę pojednawczy gest, jaki uczynił wobec Polaków kanclerz Niemiec Willy Brandt, który w 1970 roku, przebywając z wizytą w Warszawie, ukląkł przed Pomnikiem Bohaterów Getta.
am