W dobie pandemii wzrasta aktywność oszustów. Elbląscy policjanci z wydziału cyberprzestępczości prowadzą już kilkanaście spraw, dotyczących wyłudzania drogą SMS-ą dopłat do przesyłki. W ostatnim czasie pojawiła się też nowa metoda. Oszuści, podający się za inspektorów sanepidu, telefonicznie proszą nas o podanie szczegółowych danych, potrzebnych do „weryfikacji”.
– Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska, w granicach jednej złotówki. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta, takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę – wyjaśnia Jakub Sawicki z zespołu prasowego elbląskiej policji.
– W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste – dodaje Sawicki.
KOLEJNA METODA OSZUSTÓW: NA SANEPID
W ostatnim czasie pojawiła się też nowa metoda. Oszuści, podający się za inspektorów sanepidu, telefonicznie proszą nas o podanie szczegółowych danych, potrzebnych do weryfikacji. Rozmówca twierdzi, że dana osoba została wskazana jako ta, która miała kontakt z zakażonym. Po uzyskaniu szczegółowych danych oszust wykorzystuje je do zaciągnięcia kredytu. Policjanci z Elbląga, którzy zwalczają cyberprzestępczość, prowadzą obecnie kilkanaście podobnych spraw.
Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.
Marek Nowosad/am