Osiem ulic osiedlowych wyremontuje miasto Człuchów za pieniądze przyznane w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Samorząd otrzymał 6,7 miliona złotych. To najwięcej w powiecie człuchowskim.
– Wyznaczone do przebudowy ulice to drogi, które czekają na remont już od kilku lat – mówi Tomasz Kowalczyk, wiceburmistrz Człuchowa. – Zadania drogowe, które złożyliśmy do Funduszu Inwestycji Lokalnych, były zgłaszane nam przez mieszkańców i radnych nie tylko w tym roku, ale też w latach poprzednich. To ulice nieutwardzone i utwardzone, których nawierzchnia jest w bardzo złym stanie. Po realizacji tych inwestycji w znacznym stopniu poprawi się jakość życia mieszkańców – dodaje Kowalczyk.
Pierwsze prace rozpoczną się już na początku przyszłego roku. Wówczas zacznie się remont ulicy Racławickiej oraz Kościuszki i Wyszyńskiego. Latem roboty rozpoczną się na ulicy Bema oraz na Lawendowej, Rzepakowej, Zbożowej i Pszenicznej. Łącznie w Człuchowie wyremontowane będą aż 4 kilometry dróg osiedlowych.
24 rodziny z powiatu człuchowskiego otrzymają w tym roku prezenty w ramach akcji „Szlachetna Paczka”. Finał wydarzenia, nazywany weekendem cudów, odbędzie się w dniach 12 i 13 grudnia. Wtedy też zgromadzone wcześniej dary zostaną dostarczone potrzebującym.
„Szlachetna Paczka” to ogólnopolska akcja pomocowa. Wolontariusze we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej typują rodziny, którym należy pomóc. – W tym roku skupiliśmy się głównie na rodzinach, gdzie występuje choroba, niepełnosprawność, nowotwory oraz na osobach starszych. W niektórych paczkach jest opał, opłacona na przykład rehabilitacja, opłacone leki, czy żywność lub chemia gospodarcza – mówi Krzysztof Michałowski, lider regionu Człuchów.
W tym roku w sztabach pracować będzie minimalna liczba wolontariuszy. Wszystko to z powodu pandemii koronawirusa. W teren z prezentami pojadą tylko niezbędne osoby. Niemożliwy będzie także bezpośredni kontakt darczyńców z osobami obdarowanymi.
Gmina Żukowo otrzymała milion złotych dofinansowania rządowego na budowę świetlicy w Przyjaźni. Miejsce spotkań, kultury, rekreacji i sportu będzie kosztować w całości 2,5 miliona złotych.
– Inwestycja podzielona jest na dwa etapy – tłumaczy przewodniczący rady miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke.
Dofinansowanie otrzymaliśmy z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Długo zabiegaliśmy o budowę świetlicy wiejskiej w Przyjaźni. Jest to spełnienie naszej obietnicy, którą daliśmy mieszkańcom. Szacunkowy koszt tego obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu to około 2,5 mln złotych.
Reszta środków będzie pochodzić z budżetu gminy Żukowo. Budowa świetlicy w Przyjaźni oraz zagospodarowanie terenu wokół budynku rozpocznie się w przyszłym roku. Powstanie również siłownia pod chmurką, plac zabaw, miejsce na ognisko i mini park z ławeczkami.
Rozpoczęły się przygotowania związane z remontem mostu nad Radunią przy ul. Przemysłowej w Kolbudach.
Jak informuje urząd Gminy, tymczasowy objazd poprowadzi po utwardzonych w tym celu ulicach Mostowej i Reknickiej. Gruntownie wyremontowany obiekt ma mieć 7-metrową jezdnię i dwumetrowy chodnik. Według przedstawicieli starostwa powiatowego prace powinny zacząć się w styczniu i potrwać do końca maja przyszłego roku.
Dariusz Kępa, Robert Groth, Sebastian Kwiatkowski/pOr