Ogłoszono zwycięzców VII edycji konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Największy w Polsce konkurs historyczny skierowany do uczniów drugich klas liceum i trzecich technikum z całej Polski zwyciężyła drużyna województwa mazowieckiego.
To już VII edycja tego największego w Polsce konkursu historycznego. Obejmuje on historię lat 1970-1990. Skierowany jest do uczniów drugich klas liceum i trzecich technikum.
16 i 17 grudnia 16 drużyn wojewódzkich z całej Polski zmierzyło się podczas egzaminu finałowego w ogólnopolskim finale. Tym razem nietypowo, bo zdalnie, uczniowie walczyli o indeksy, stypendia i nagrody rzeczowe. Wyniki ogłoszono w czasie gali transmitowanej na żywo ze Szczecina.
Pierwsze miejsca zdobyła drużyna z województwa mazowieckiego, drugie, drużyna z województwa łódzkiego, a trzecie, z wielkopolskiego. Uczniowie walczyli o indeksy, stypendia i nagrody rzeczowe. Do udziału w tegorocznej odsłonie konkursu zakwalifikowało się ponad 3 tysiące uczestników z niemal 600 szkół.
W finale 16 trzyosobowych drużyn rywalizowało ze sobą, biorąc udział w egzaminie ustnym i obronie publicznej prezentacji multimedialnej. Wynik zwycięskiej drużyny jest wypadkową punktacji uzyskanej z egzaminu ustnego, oceny prezentacji i obrony publicznej. Przebieg konkursu oceniało pięcioosobowe jury pod przewodnictwem profesora Jerzego Eislera.
W siedmiu edycjach „Olimpiady Solidarności” wzięło już udział ponad 21,5 tys. uczniów. Gala finałowa była częścią szczecińskich obchodów rocznicy wydarzeń Grudnia ’70. Zapraszamy do zobaczenia dołączonego do artykułu filmu z gali.
Organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności.
Fundacja Centrum Solidarności zajmuje się edukacją i promowaniem wiedzy o historii najnowszej, w szczególności okresu ustrojowych przemian i budowania struktur demokratycznego państwa polskiego. Wszystkie projekty Fundacji mają walor edukacyjny, a ich głównym celem jest rozbudzanie świadomości obywatelskiej wśród młodzieży oraz nauczanie historii najnowszej. Fundacja dba również o popularyzację wartości demokratycznych zdobytych dzięki determinacji lokalnej społeczności Wybrzeża, które stały się katalizatorem przemian polityczno-społecznych w Europie Wschodniej. Adresatami projektów Fundacji Centrum Solidarności są dzieci i młodzież szkolna (szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne) oraz kadra nauczycielska.
Oprac. Puch