Koniec z uciążliwymi zapachami pojawiającymi się okresowo latem w Rzeczenicy koło Człuchowa. Przepompownia ścieków, która jest ich źródłem, będzie przebudowana. Prace rozpoczną się już na początku przyszłego roku i zakończą jeszcze przed wakacjami.
Modernizowana przepompownia jest największą tego typu instalacją w gminie. Tłoczy ona nieczystości z całej wschodniej części gminy do zbiorczej oczyszczalni ścieków – wyjaśnia Marcin Szulc, wójt gminy Rzeczenica.
– Jest to dla nas o tyle istotne zadanie, że jest to główna przepompownia, która transportuje ścieki z miejscowości Gwieździn, z Olszanowa, z kompleksu turystycznego Rzewnica, ale też z Breńska, Zalesia i Gockowa. Jest to już stara, wybudowana ponad 20 lat temu instalacja, wymagająca pilnego remontu – dodaje Szulc.
Modernizacja zakłada kompleksową przebudowę systemu. Efektem tego będzie innymi pozbycie się uciążliwego zapachu wydobywającego się z niego na przykład podczas upałów. Gmina z Funduszu Inwestycji Lokalnych pozyskała na to zadanie prawie stuprocentowe dofinansowanie. Z własnego budżetu będzie musiała dołożyć niespełna 900 złotych.
Zakończono budowę nowego stadionu lekkoatletycznego w Sierakowicach. Kompleks obiektów sportowych składa się m.in. z nowego boiska trawiastego, 400 metrowej bieżni, skoczni do skoków wzwyż, w dal i o tyczce, a także z rzutni do oszczepu, pchnięcia kulą oraz rzutów dyskiem i młotem.
– Nasz stadion zyskał również ważny certyfikat – informuje zastępca wójta Gminy Sierakowice, Zbigniew Fularczyk. – Potężna kwota: ponad 4 miliony złotych. Mamy teraz w gminie piękny obiekt, bieżnie, trybuny i wszytko jest certyfikowane. Ten dokument z Polskiego Związku Lekkoatletycznego, umożliwia nam organizowanie zawodów najwyższej rangi. Wszystkie wyniki i rekordy osiągnięte na naszym stadionie w Sierakowicach będą uznawane w naszym kraju, Europie i na świecie – dodaje Fularczyk.
Budowa stadionu w Sierakowicach kosztowała ponad 4 miliony złotych z czego 1,5 miliona samorząd pozyskał z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Punktowe oświetlenie, czujniki ruchu uruchamiające dodatkowe znaki ostrzegawcze oraz widoczne z daleka pasy wymalowane specjalną farbą – takie rozwiązania pojawią się na przejściach dla pieszych w Brusach. Pierwsze trzy takie zestawy zostaną zainstalowane jeszcze w tym roku na ulicy Wojska Polskiego, w pobliżu hipermarketu.
Nowe instalacje realizowane będą w ramach rządowego programu Razem Bezpieczniej. Zakłada on modernizację infrastruktury wokół najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych. W Brusach będą to pierwsze takie instalacje – mówi Witold Ossowski, burmistrz miasta.
– Można powiedzieć, że to jest projekt pilotażowy w naszym mieście. Oczywiście zależy nam na tym, aby więcej przejść dla pieszych było tak oznakowanych i tak oświetlonych – dodaje Ossowski.
Przebudowa i wyposażenie w nowoczesne technologie trzech przejść w Brusach, ma kosztować łącznie 130 tysięcy złotych. 100 tysięcy to dofinansowanie rządowe. Podobne instalacje, jeszcze w tym roku staną także w Człuchowie oraz w gminach: Starogard Gdański i Kobylnica.
Autobus elektryczny na ulicach Kartuz. Zeroemisyjny MAN kursuje od środy na publicznej linii numer 1. Jest w stanie przewieźć 22 pasażerów. Na jednym ładowaniu może pokonać około 150 kilometrów. Na trasie Burchardztwo – Prokowo będzie jeździł do soboty.
– Widzimy możliwości eksploatowanie takich pojazdów – przyznaje Paweł Misiak ze spółki Gryf.
W poniedziałek i wtorek błękitne auto będzie kursowało na linii 8 Kartuzy-Chmielno-Zawory.
Tymczasem niedawno radni Kartuz zdecydowali, że podobnie jak przez dwa ostatnie miesiące – także w przyszłym roku w mieście kursować będzie komunikacja publiczna.
Robert Groth/Dariusz Kępa/Sebastian Kwiatkowski/ako