Znamy najlepszą koncepcję urbanistyczno-architektoniczną cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Autorem zwycięskiej pracy w konkursie jest warszawska pracownia NM Architekci. Wyboru spośród 27 projektów dokonał sąd konkursowy, któremu przewodniczył profesor Politechniki Łódzkiej Bolesław Stelmach. Wygrało bardzo skromne i minimalistyczne założenie.
– W krajobrazie drzew – świadków tego co tutaj miało miejsce, ale też nowych, których nie będziemy wycinać – na końcu drogi jest okrąg, na którego środku stoi krzyż, wokół którego symbolicznie gromadzą się stalle, a każda z nich jest miejscem pochówku konkretnego człowieka i bohatera. To skupienie i ten krzyż, który je jednoczy ma bardzo symboliczny wymiar – mówi prof. Bolesław Stelmach.
Elementem całości jest podświetlenie resztek willi znajdujących się nieopodal.
(fot. Muzeum II Wojny Światowej/Roman Jocher)
– Dla nas niezwykle istotne było to, by cmentarz został dostrzeżony jako część Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, by wpisał się w założenia programowe w całej memoratywnej, muzealniczej koncepcji. Zależało nam też, by w całej koncepcji cmentarza, obok placu apelowego i miejsca pochówku, wkomponować i wyeksponować wartownię nr 5 i willę oficerską, relikty, które mają przemawiać do zwiedzających – dodaje dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki.
Autorzy zwycięskiej pracy zostaną teraz zaproszeni do rozmów. Cmentarz na Westerplatte w nowej odsłonie będzie realizowany w latach 2021-2022.
Posłuchaj rozmowy z prof. Bolesławem Stelmachem i dr. Karolem Nawrockim
Aleksandra Nietopiel/mrud