Około półtora tysiąca osób z tzw. grupy zero zostanie zaszczepionych przeciwko koronawirusowi w placówkach w Tczewie i Malborku. W najbliższych dniach będą to pracownicy szpitali i przychodni.
Ministerstwo Zdrowia wskazało ponad 500 szpitali węzłowych w całej Polsce. To placówki, które zaszczepią nie tylko swoich pracowników, ale również osoby z innych jednostek. Pierwsze partie szczepionek dla personelu medycznego z Tczewa i Malborka najprawdopodobniej zostaną dostarczone we wtorek.
– Na ten tydzień zamówiliśmy 75 szczepionek. To tak na początek, bo docelowo planujemy zaszczepić około 500-600 osób, także spoza spółki – mówi Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku.
Szpitale Tczewskie na pierwszy rzut zamówiły 150 szczepionek. Chętnych jest około 900 pracowników sektora ochrony zdrowia z Tczewa i okolic.
Rozpoczęcie szczepień zaplanowano również w Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim. Do poniedziałku zgłosiło się około tysiąca osób.
Zapisy na ogólnodostępne szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczną się 15 stycznia.
SYTUACJA JEST STABILNA
Szpital w Malborku prowadzi oddział dla pacjentów covidowych. Znajduje się na nim 18 łóżek. Oddział funkcjonuje sprawnie, pomimo maksymalnego obłożenia. Doposażenia wymagają stanowiska respiratorowe.
– Posiadamy wystarczającą ilość respiratorów, chociaż nie ukrywam, że chcielibyśmy mieć nieco lepszy sprzęt – przyznaje prezes Paweł Chodyniak, dodając, że potrzebne są też pompy infuzyjne i drobniejsze wyposażenie oddziału dla osób z koronawirusem.
Placówka w Tczewie od października przyjmuje wyłącznie pacjentów z COVID-19. W tej chwili wszystkie respiratory są zajęte, ale prezes Szpitali Tczewskich Maciej Bieliński ocenia sytuację jako stabilną. Na początku grudnia wojewoda pomorski przekazał dofinansowanie na zamontowanie instalacji tlenowej w budynku dawnego szpitala kolejowego. Prace mają się rozpocząć w połowie stycznia.
Hanna Brzezińska