W większości szpitali w województwie pomorskim, gdzie prowadzone są szczepienia personelu medycznego przeciwko COVID-19, wykorzystano już pierwsze partie szczepionki. Placówki czekają na kolejne jej dostawy.
Czwartek jest kolejnym dniem, w którym pracownicy ochrony zdrowia szczepieni są przeciw COVID-19.
SZCZEPIENIA W SZPITALACH POMORSKICH
Na Pomorzu świadczenia prowadzone są m.in. w placówkach należących do spółki Szpitale Pomorskie – w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni, w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku i w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie.
W niedzielę, w pierwszej turze dostaw, Agencja Rezerw Materiałowych przekazała spółce 75 dawek preparatu, które wykorzystano w cztery godziny. W środę Szpitale Pomorskie otrzymały 1100 szczepionek. Ostatnie z nich podano medykom w czwartek.
– W poniedziałek spodziewamy się następnej dostawy i wówczas w naszych placówkach zaczniemy kolejne szczepienia – poinformowała w czwartek rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz.
W sumie we wszystkich czterech szpitalach prowadzonych przez spółkę udało się zaszczepić około 1200 osób.
– W naszych placówkach zatrudniamy około 3700 osób. Tylko 30 proc. nie jest zainteresowanych możliwością zaszczepienia. Będziemy też szczepić pracowników innych – w sumie kilkuset podmiotów medycznych, które się do nas zgłosiły – powiedziała Pisarewicz.
SZCZEPIENIA W KOŚCIERZYNIE
Szczepienia z dotychczasowych dostaw szczepionki zakończył w czwartek Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. W niedzielę trafiło tam 75 szczepionek, które wykorzystano do wtorku.
– W środę otrzymaliśmy kolejną partię 75 dawek preparatu, z której dzisiaj zaszczepiliśmy kolejnych pracowników. Łącznie w naszym szpitalu zaszczepiono już 152 osoby. Czekamy na kolejną dostawę, która ma do nas dotrzeć w poniedziałek 4 stycznia – wyjaśnił w rozmowie z lekarz Arkadiusz Błaszczyk, który w kościerskiej lecznicy jest koordynatorem ds. COVID-19.
SZCZEPIENIA W CPL
525 lekarzy i pielęgniarek przeszczepiono w tym tygodniu w czterech placówkach medycznych działających w Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku – poinformowała w czwartek rzecznik prasowy spółki Katarzyna Brożek.
Szczepienia odbyły się we wtorek i środę. Przez te dwa dni Copernicus wykorzystał wszystkie posiadane szczepionki. Następna ich dostawa planowana jest w poniedziałek.
W ramach spółki Copernicus działają cztery placówki: szpital im. Mikołaja Kopernika, szpital św. Wojciecha, Wojewódzkie Centrum Onkologii i Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna. W tych czterech ośrodkach do dobrowolnego szczepienia zgłosiło się 1900 pracowników na 3700 zatrudnionych.
SZCZEPIENIA W SŁUPSKU
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku szczepienia pracowników przeciw COVID-19 rozpoczął w niedzielę. Otrzymał wówczas 150 dawek szczepionki. Ta liczba została następnie zwiększona.
– Sytuacja jest dynamiczna. Wczoraj przyszło jeszcze dodatkowych 150 dawek, więc dziś rano kończyliśmy szczepienia. Ostatecznie w tym tygodniu szczepionkę podaliśmy 300 osobom – poinformował rzecznik szpitala Marcin Prusak. Dodał, że placówka czeka na dostawę kolejnej partii 360 dawek preparatu, która ma dotrzeć w przyszłym tygodniu.
Prusak podkreślił, że przybywa osób z personelu placówek medycznych, którzy chcą być zaszczepieni. Do czwartku zgłosiło się 934 z ok. 1500 pracowników słupskiego szpitala i 1730 osób z podmiotów z miasta i regionu. W poniedziałek tych zgłoszeń było ponad 850 ze szpitala i 1280 z innych placówek.
SZCZEPIENIA W UCK I 7 SZPITALU MARYNARKI WOJENNEJ
We wtorek szczepienia w tzw. fazie zerowej rozpoczęły się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
Zaszczepiono wówczas ordynatorów, pielęgniarki oddziałowe i dyrekcję – łącznie 65 osób. W środę zaszczepiono ponad 200 pracowników, a na czwartek zaplanowano szczepienie kolejnych 400. Zgodnie z planem do 2 stycznia w UCK zaszczepiona zostanie ponad połowa personelu szpitalnego, czyli ok. 1400 osób.
Szczepienia prowadzone są również w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. W czwartek zaszczepionych zostało tam pierwszych sześciu żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
– Korzystamy z uprzejmości szpitala. Nasi żołnierze pomagają w pomorskich placówkach leczniczych w walce z pandemią, dlatego zostali potraktowani jako personel i zaproszeni do szczepień – powiedział oficer prasowy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Tomasz Klucznik.
PAP/ako