We wtorek 5 stycznia nastąpi otwarcie szpitala tymczasowego w Sopocie. Najpierw uruchomione zostaną dwa oddziały, w tym intensywna terapia, na których znajdzie się miejsce dla 54 chorych. Wcześniej zapowiadano, że placówka tworzona w budynku sanatorium MSWiA zacznie przyjmować pacjentów od 15 grudnia. Jednak z uwagi na kwestie organizacyjne oraz sytuację epidemiczną w regionie i stosunkowo niewielką liczbę osób wymagających hospitalizacji w placówkach tymczasowych, termin ten przełożono.
Prowadzeniem lecznicy zajmie się Szpital MSWiA w Gdańsku. Docelowo znajdzie się tam 200 łóżek.
Pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji szpitala tymczasowego Piotr Kobzdej wyjaśnił, że szpital będzie uruchamiany etapami. W pierwszej kolejności otwarte zostaną dwa oddziały, w tym intensywna terapia, na których znajdzie się miejsce dla 54 chorych.
„ZOSTANIE URUCHOMIONY W LUTYM”
Drugi szpital tymczasowy na Pomorzu powstaje w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku. Za koordynację działań leczniczych w tej placówce będzie odpowiadała spółka samorządu woj. pomorskiego – Copernicus Podmiot Leczniczy.
Początkowo zakładano, że będzie tam miejsce dla 422 pacjentów. Ostatecznie znajdzie się tam 100 łóżek. – Będzie to tzw. szpital pasywny, zostanie uruchomiony w lutym – przekazał Kobzdej.
Podkreślił, że wszystkie, decyzje związane z uruchomieniem i działaniem placówek w Sopocie i Gdańsku, są uzgadniane z Ministerstwem Zdrowia, NFZ i innymi podmiotami, które finansują lub w inny sposób biorą udział w organizacji tymczasowych szpitali.
TRWA REKRUTACJA
Wciąż prowadzona jest rekrutacja personelu medycznego, który będzie opiekował się chorymi.
– Do pracy w obu placówkach zgłosiło się 300-400 osób. Część z nich zadeklarowała chęć stałej pracy, część chce pracować w ramach pojedynczych dyżurów. Przy okazji prowadzonej rekrutacji zbieramy grupę osób (np. 50), które w przyszłości będą w stanie zmobilizować się w ciągu 24 godzin do udzielania świadczeń w razie sytuacji kryzysowej – powiedział Kobzdej.
Do pracy w szpitalach poszukiwani są m.in. lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Nabór kadry prowadzony jest telefonicznie pod numerem: 58-307-76-99 (w godz. 8.00-16.00), mailowo: ochotnicy.med@gdansk.uw.gov.pl, a także za pośrednictwem strony internetowej: www.szpitaletymczasowe.gda.pl i wewnętrznej rekrutacji placówek patronackich.
PAP/mk