Po przerwie spowodowanej utrudnieniami transportowymi Poczta Polska ponownie umożliwia wysyłanie paczek i listów adresowanych do Wielkiej Brytanii. W związku z tym, że kraj ten z dniem 1 stycznia 2021 roku opuścił Unię Europejską, warto poznać nowe zasady obowiązujące przy nadawaniu przesyłek.
– Wielka Brytania od lat zajmuje bardzo wysoką pozycję w wymianie pocztowej z Polski. W 2019 roku była na drugim miejscu, za Niemcami, pod względem liczby wysyłanych listów i za USA po względem liczby wysłanych przesyłek Global Expres oraz na trzecim miejscu pod względem liczby nadanych paczek (po Niemcach i USA). Stąd tak ważna jest informacja dla polskich nadawców o zmianach przepisów celnych związanych z wysyłanymi do Wielkiej Brytanii przesyłkami – mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
DEKLARACJA CELNA W PRZYPADKU WYSYŁKI TOWARÓW
Wznowienie usług pocztowych obejmuje listy polecone (priorytetowe) oraz paczki pocztowe (priorytetowe i ekonomiczne) adresowane do Wielkiej Brytanii. Przy nadawaniu paczek zawierających towary konieczne jest wypełnianie przez nadawców deklaracji celnych CN 22 lub CN 23, w zależności od rodzaju przesyłki – na tej samej zasadzie, jak obecnie ma to miejsce przy nadawaniu przesyłek do krajów i terytoriów spoza Unii Europejskiej.
W deklaracji celnej nadawca podaje dane na potrzeby kontroli celnej, m.in. zawartość przesyłki, ilość i wartość wysyłanych towarów z określeniem waluty, w jakiej ta wartość jest wyrażona. W przypadku przesyłek handlowych pożądane jest wpisanie kodu taryfy celnej oraz kraju pochodzenia towarów.
PACZKI Z WIELKIEJ BRYTANII DO POLSKI NA TAKICH SAMYCH ZASADACH
Przesyłki pocztowe z zawartością towarów nadawane w Wielkiej Brytanii od dnia wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej również powinny być zaopatrzone w deklaracje celne i będą podlegały w Polsce odprawie celnej przywozowej oraz wymaganym opłatom celnym i podatkowym z tytułu importu.
PODATEK VAT OD PRZESYŁEK HANDLOWYCH O NISKIEJ WARTOŚCI
Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2021 roku w Wielkiej Brytanii zostało zniesione zwolnienie z podatku VAT w odniesieniu do przesyłek handlowych o niskiej wartości. Dla nadawanej do Wielkiej Brytanii przesyłki handlowej o wartości do 135 funtów sprzedawca będzie musiał zapłacić podatek VAT bezpośrednio do brytyjskiego organu podatkowego – tak, jakby miał siedzibę w Wielkiej Brytanii.
am