To wydarzenie od dziesięciu lat przyciągało tłumy i zapełniało publicznością korytarze Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Mowa o Nocy Biologów, która w tym roku odbędzie się w formule on-line. Nie trzeba wychodzić z domu, żeby wziąć udział w wykładzie. Naukowcy z pracowni, a czasami też ze swoich mieszkań poprowadzą zajęcia. Noc Biologów już w piątek 8 stycznia.
Hasło przewodnie tegorocznej Nocy Biologów to „Człowiek i mikroorganizmy”. Nie zabraknie więc zajęć i wykładów na temat wirusa SARS-CoV-2, nowych szczepionek i diagnostyki związanej z COVID-19. Będzie można się też na przykład dowiedzieć, jak kiszonki i zawarte w nich bakterie wpływają na nasze emocje i pracę mózgu. Podobno to, co mamy w jelitach może wywoływać depresję i chorobę Alzheimera. Będzie też okazja do szlifowania bursztynu na warsztatach on-line i poszukania inkluzji w domowych bryłkach jantaru.
ZOSTAŃ PALEONTOLOGIEM
Podobno każda osoba mieszkająca nad Bałtykiem może stać się paleontologiem. Zajęcia kierowane są przede wszystkim do młodzieży, ale noc zakończy wykład kierowany raczej do dorosłych. „Neurobiologia w łóżku” ma dać odpowiedzi na pytania: gdzie w mózgu powstaje podniecenie seksualne, co to jest libido, co dzieje się w mózgu podczas seksu i jak przebiega orgazm. Jak widać, Noc Biologów, która odbędzie się w piątek 8 stycznia zapowiada się różnorodnie i ciekawie.
Posłuchaj rozmowy Włodzimierza Raszkiewicza z dr Elżbietą Sontag, koordynującą wydarzenia Nocy Biologów na Wydziale Biologii UG.
– Oczywiście lepiej byłoby spotkać się z biologią face to face, ale, pomimo pandemii, nie mogliśmy odpuścić. Kilkuletnie doświadczenie pokazuje, że Noc Biologów wpisała się na stałe w kalendarz pomorskich wydarzeń i co roku powiększa się grono uczestników – mówi dr Elżbieta Sontag. – Podczas ubiegłorocznej imprezy zamontowany został licznik wejść i okazało się, że Wydział Biologii odwiedziło prawie 2 tys. osób. Ta frekwencja dowodzi, jak bardzo potrzebna jest popularyzacja nauki i prezentowanie badań naukowców. Zwłaszcza, że odwiedzają nas przedszkolaki, młodzież szkolna w różnym wieku, a także dorośli – dodaje.
WALKA Z FAKE NEWSAMI
– Wychodzenie z rzetelną wiedzą naukową poza uniwersytet jest szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, w którym jesteśmy zalewani pseudonaukowymi informacjami i fake newsami. Dlatego, mimo niesprzyjającej sytuacji epidemiologicznej, organizujemy na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed Noc Biologów w formie on-line – dodaje dr Alicja Chmielewska, koordynator Nocy Biologów na Międzyuczelnianym Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. – W tym roku chcemy wykorzystać fakt, że na wydziale pracują wirusolodzy prowadzący badania nad wirusem SARS-CoV-2, którzy podzielą się swoją wiedzą o nowych szczepionkach i diagnostyce COVID-19, rozwieją wątpliwości i odpowiedzą na pytania nurtujące słuchaczy. Poza tym zaprezentujemy wiele ciekawych wykładów i warsztatów związanych z szeroko pojętą tematyką „Człowiek i mikroorganizmy” – podkreśla.
Warto dodać, że Noc Biologów organizowana jest nie tylko w Gdańsku, ale w wydarzeniu borą udział prawie wszystkie polskie uczelnie. Chętni mogą zajrzeć on-line na strony wydziałów biologii w całym kraju i wybierać z setek proponowanych zajęć.
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?
W zajęciach będzie można uczestniczyć za pomocą łatwo dostępnych, bezpłatnych aplikacji zarówno z komputera, tabletu, jak i telefonu. Należy tylko wejść na stronę organizatorów, zapoznać się z programem i kliknąć na wybrany link prowadzący do interesującej nas pracowni czy sali wykładowej. Prawie wszystkie zajęcia dostępne są bez ograniczeń i nie wymagają rejestracji. Jedynie o czym należy pamiętać to by być w zasięgu sieci.
Więcej informacji na OFICJALNEJ STRONIE WYDARZENIA.
Włodzimierz Raszkiewicz/ako