Mija drugi tydzień szczepień przeciw COVID-19 w grupie zero. W części pomorskich szpitali, w których prowadzone są świadczenia, wykorzystano dostarczone w tym tygodniu partie szczepionki. Placówki czekają na kolejne jej dostawy.
Według danych Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w regionie jest 21 szpitali węzłowych, gdzie prowadzone są szczepienia pracowników ochrony zdrowia przeciwko COVID-19.
Świadczeń udziela m.in. spółka samorządu woj. pomorskiego – Copernicus Podmiot Leczniczy, w ramach której działają: Szpital im. Mikołaja Kopernika, Szpital św. Wojciecha, Wojewódzkie Centrum Onkologii i Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna. W ubiegłym tygodniu w tych czterech podmiotach zaszczepiono 525 pracowników medycznych. W poniedziałek placówki te otrzymały nową dostawę preparatu, dzięki której zaszczepiono kolejnych 1710 osób.
SZCZEPIENIA MEDYKÓW Z INNYCH PODMIOTÓW
Copernicus zatrudnia około 3700 osób. Ponad połowa z nich chce się zaszczepić.
– Zakończyliśmy szczepienia pracowników naszych szpitali. Teraz czekamy na kolejną dostawę preparatu. W przyszłym tygodniu odbędą się szczepienia pracowników podmiotów zewnętrznych, które się do nas zgłosiły – przekazała w piątek rzeczniczka spółki Katarzyna Brożek.
Na kolejne pakiety szczepionek czeka też Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Na przyszły tydzień zamówiono tam około 400 dawek preparatu. W placówce iniekcji poddały się dotychczas 602 osoby.
– W zasadzie zakończyliśmy już szczepienia pracowników naszego szpitala. W poniedziałek rozpoczynamy szczepienia pracowników podmiotów zewnętrznych – powiedział lekarz Arkadiusz Błaszczyk, który w kościerskiej lecznicy jest koordynatorem ds. COVID-19.
GRUPY „ZERO” INNYCH JEDNOSTEK
Szczepienia prowadzi też spółka Szpitale Pomorskie. Zarządza ona czteroma placówkami, których właścicielem jest samorząd województwa pomorskiego – Szpitalem Morskim im. PCK w Gdyni, Szpitalem św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Szpitalem Specjalistycznym w Wejherowie i Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. W tych czterech lecznicach w ubiegłym tygodniu zaszczepiono 1,2 tys. osób. Na ten tydzień spółka miała do dyspozycji 2250 dawek.
Zaszczepić chce się około 3 tys. pracowników Szpitali Pomorskich. Spółka rozpoczęła także szczepienia personelu z pomiotów zewnętrznych.
Szczepienia przeciw COVID-19 trwają też w największym szpitalu na Pomorzu – Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) w Gdańsku. Do czwartku wieczora zaszczepiono tam łącznie 3160 osób.
– W piątek zaszczepimy kolejne 540 osób. Szczepimy już nie tylko naszych pracowników, ale również osoby grupy zero z innych jednostek. Rozpoczęliśmy szczepienia pracowników sanepidu, Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W przyszłym tygodniu planujemy szczepić studentów GUMed. 17 stycznia planujemy rozpocząć szczepienia pozostałych osób z podmiotów medycznych, które się do nas zgłosiły, m.in. pracowników przychodni, poradni, aptek – poinformował w piątek dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.
BRAK ZBIORCZYCH DANYCH
Ogółem chęć zaszczepienia się w fazie zerowej zgłosiło tutaj ponad 12 tys. osób – to pracownicy UCK, a także pracownicy i studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz personel z innych podmiotów leczniczych. Placówka jest przygotowana na zaszczepienie w jeden dzień około 600 osób.
Na Pomorzu szczepienia prowadzone są też m.in. w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku, Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim, Szpitalu Puckim, Powiatowym Centrum Zdrowia w Malborku i w Szpitalach Tczewskich.
W regionie nie są podawane zbiorcze dane o tym, ile szczepionek dotarło i do ilu placówek oraz ile osób łącznie zaszczepiono.
PAP/mk