Synoptycy ostrzegają, że trwający weekend będzie najzimniejszym od dwóch lat. Od piątku do soboty należy się też spodziewać dużych opadów śniegu – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Miejscami na Pomorzu prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 8-10 cm. Uważać muszą zwłaszcza kierowcy.
Na szczęście w naszym województwie temperatury nie spadną tak nisko, jak na krańcach północno-wschodnich kraju, gdzie w nocy z soboty na niedzielę spodziewane jest -22 °C. Jednak i na Pomorzu ochłodzenie może sięgnąć w niedzielę kilkunastu stopni poniżej 0.
PROGNOZY NA WEEKEND
W nocy z piątku na sobotę temperatura na Pomorzu wyniesie ok. -4 °C, zaś nad samym morzem ok. 0 °C. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie około 6 cm. Nad morzem wiatr będzie umiarkowany, ale okresami dość silny i porywisty do 55 km/h i lokalnie może powodować zawieje śnieżne.
W sobotę maksymalna temperatura wyniesie od -3°C do -1°C, a nad morzem od 0°C do 1°C. Nad morzem wiatr w porywach dojdzie do 60 km/h, co może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Przyrost pokrywy śnieżnej sięgnie nawet do około 10 cm.
Ochłodzenie nastąpi w niedzielę. Temperatura maksymalna od -9°C na wschodzie do -2°C miejscami na zachodzie. W Gdańsku wyniesie -6°C, ale są prognozy, które wskazują na -12°C w dzień i -15°C w nocy. Za to wiatr będzie słaby i umiarkowany.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej będzie na bieżąco wydawał alerty o niskich temperaturach i opadach śniegu. Aktualnie województwo pomorskie objęte jest alertem 1. stopnia, jeśli chodzi o niskie temperatury oraz zawieje i zamiecie śnieżne.
Jak podaje Pomorski Alarm Pogodowy na facebooku, w okolicach Chwaszczyna wystąpiła burza śnieżna. System Blitzortung zarejestrował tylko jedno wyładowanie jednak grupowicze, mówią o słyszalnych grzmotach. Czoło formacji rozciąga się od Karwii przez Wejherowo, Pruszcz Gdański, Tczew i zmierza na południowy-zachód.
Opady śniegu z deszczem i mżawki oraz błoto pośniegowe mogą utrudniać jazdę kierowcom w niemal całym kraju, również na Pomorzu – ostrzegła w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
W związku z tym rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka apeluje o zachowanie ostrożności na drogach. Kierowcy powinni dostosować prędkość do panujących, trudnych warunków atmosferycznych.
– Pamiętajmy również, aby wystrzegać się ryzykownych spacerów po zamarzniętych rzekach, stawach i innych zbiornikach wodnych. Takie zachowania niosą za sobą ryzyko zarwanie się lodu i mogą doprowadzić do tragicznych konsekwencji – powiedział.
ZWRACAJMY UWAGĘ NA OSOBY STARSZE I BEZDOMNE
Policja przypomina też, aby zimą zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze. – W okresie zimowym policjanci ze szczególną uwagą patrolują wszystkie miejsca, gdzie często przebywają bezdomni, m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany – zaznaczył insp. Mariusz Ciarka.
Podkreślił także, że funkcjonariusze będą oferować pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. – Należy zawiadomić policję lub inne służby ratownicze za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu – powiedział.
NIŻSZE TEMPERATURY TO WIĘKSZE RYZYKO ZATRUCIA CZADEM
Zapowiadane na weekend ochłodzenie, to również większe ryzyko zatrucia czadem. Od 1 października 2020 roku, czyli od początku obecnego sezonu grzewczego, strażacy wyjeżdżali do 1352 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. Niemal 600 osób wymagało hospitalizacji, a 27 osób zmarło, z czego 4 ofiary śmiertelne odnotowano w tym roku.
Mł. bryg. Krzysztof Batorski z Państwowej Straży Pożarnej informuje, że zapowiadane przez synoptyków ochłodzenie zwiększa ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, bo wiele osób będzie dogrzewało swoje domy i mieszkania różnego rodzaju urządzeniami, a te nie zawsze są sprawne.
– Apelujemy o korzystanie ze sprawdzonych i sprawnych urządzeń grzewczych. Pamiętajmy, że urządzenia, w których przebiega proces spalania – a więc piece, kotły czy gazowe podgrzewacze – wymagają sprawnej wentylacji – mówi Batorski.
Strażak podkreśla, że w przypadku urządzeń zasilanych paliwem stałym, np. brykietem czy węglem, powinien – co najmniej cztery razy w roku – zostać wykonany przegląd przewodów spalinowych i wentylacyjnych w kominie. Taki przegląd powinien być wykonany przez uprawnionego kominiarza.
Państwowa straż przypomina też, że tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, a jednocześnie śmiertelnie niebezpiecznym. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.
PAP/am