Muzeum II Wojny Światowej i Gdański Klub Sportowy Gedania 1922 zawarły w piątek umowę o współpracy. – Gedania znaczyła przed wojną tyle, co Polska – powiedział Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Dyrektor przypomniał, że polscy sportowcy podczas II wojny światowej walczyli na wszystkich frontach. – Bronili Polski w roku 1939, byli żołnierzami podziemnej Armii Krajowej, walczyli w Polskich Siłach zbrojnych na zachodzie Europy. Polscy sportowcy ginęli pod Tobrukiem, Monte Cassino. W czasie II wojny światowej zginęło 65 polskich olimpijczyków. Na tej karcie historii swoje słowa zapisali także przedwojenni zawodnicy klubu sportowego Gedania – wyróżniał podczas uroczystości.
SPORTOWCY GEDANII GINĘLI ZA POLSKĘ
Życie podczas wojny straciło ponad 100 zawodników gdańskiego klubu. – Zawodnicy Gedanii bronili Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Ginęli w Szymankowie, bronili także i ginęli na Westerplatte. Tą postacią, która łączy naszą misję na Westerplatte i klub Gedania, jest choćby Wojciech Najsarek, kolejarz i zawodnik klubu, który zginął w pierwszych minutach niemieckiego ataku na Westerplatte – przypomniał Nawrocki.
Podkreślił także, że „Gedania przed wojną znaczyła tyle, co Polska”. – Przynależność do Gedanii była nie tylko rodzajem deklaracji sportowej, ale także deklaracji narodowej, gotowości do obrony bardzo ważnych wartości, do obrony Rzeczpospolitej w zdominowanym przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsku.
DOPEŁNIENIE MOTTA
– Myślę, że ci wszyscy gedaniści, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, patrząc w tej chwili na nasze działania czują się usatysfakcjonowani. Organizując klub Gedania 1922 – taką nazwę mamy od 2006 r. – przyjęliśmy też motto „Historia zobowiązuje”. To motto w dniu dzisiejszym się dopełniło – oświadczył prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922 Władysław Barwiński.
Zawarta w piątek współpraca zakłada, że Muzeum II Wojny Światowej stało się partnerem klubu Gedania 1922. Obie instytucje będą m.in. współpracować przy organizacji przypadającej za rok 100. rocznicy klubu. W ramach obchodów jubileuszu zaplanowano m.in. wydanie okolicznościowej książki, odsłonięcie alejki historycznej oraz mecz towarzyski Gedanii 1922 z jednym z zespołów piłkarskiej Ekstraklasy.
HISTORIA GEDANII
Klub Sportowy Gedania został założony we wrześniu 1922 r. w Wolnym Mieście Gdańsk. W klubie początkowo działała tylko sekcja piłki nożnej. Z czasem działalność poszerzała się o kolejne dyscypliny, w tym lekkoatletykę, strzelectwo, tenis, boks, piłkę ręczną, hokej na lodzie i kolarstwo. Gedania dysponowała też dwoma obiektami sportowymi z boiskami piłkarskimi, kortami tenisowymi i strzelnicą. W 1928 r. klub zrzeszał około 550 osób i współpracował z polskimi organizacjami.
Po wyzwoleniu miasta 16 maja 1945 r. pod nazwą KS Gedania został reaktywowany. Po początkowych sukcesach klub wylądował w niższych ligach piłkarskich. Na początku sezonu 1987/88 Gedania połączyła się z klubem MOSiR Gdańsk, a latem 2003 r. z Flotyllą Gdańsk. W 2006 r., na bazie Sekcji Piłkarskiej dawnego KKS Gedania, wyodrębniło się stowarzyszenie GKS Gedania 1922. W 2012 r. klub przeniósł się do aktualnej siedziby, kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy al. Hallera.
W strukturach Gedanii 1922 trenuje i uczy się prawie 800 dzieci, młodzieży i seniorów.
PAP/mw