Wojska Obrony Terytorialnej mają nowych żołnierzy. W niedzielę na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przysięgę złożyło osiemnaścioro uczniów z Pomorza. Młodzież przeszła 16-dniowe szkolenie w ramach kolejnej edycji „Ferii z WOT”.
Żołnierze zasilili szeregi 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Teraz będą mogli działać na rzecz swoich lokalnych społeczności.
– Ci żołnierze śledzą wszystkie publikacje, które ukazują się w mediach i wiedzą, co robimy. Nie przychodzą w ciemno, przychodzą z nastawieniem, że chcieliby pomagać w szpitalach, pomagać osobom starszym, często znając środowisko, z którego przychodzą i nawet znają osoby, które takiej pomocy potrzebują – mówi major Jarosław Kwiatkowski, szef sekcji komunikacji społecznej 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku.
(Fot. mat. prasowe/7 PBOT)
DUŻE ZAINTERESOWANIE
Zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej cały czas jest bardzo duże. W czasie pandemii terytorialsi pomagają w szpitalach, ośrodkach zdrowia czy domach pomocy społecznej.
– Nasi żołnierze dostarczają posiłki osobom w podeszłym wieku, głownie kombatantom – dodaje major Kwiatkowski. – Byliśmy też zaangażowani w akcję zbierania wymazów od nauczycieli. Teraz będziemy brali udział w akcji szczepień. Też będziemy pomagać osobom starszym, które mają problem, żeby dotrzeć do placówek medycznych.
Następne szkolenie terytorialsów rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.
– Staramy się tak zaplanować szkolenia, tak przedstawić terminy naszym ochotnikom, żeby jak najbardziej im iść na rękę. Chodzi o to, by mogli nie kolidując z pracą czy z nauką, zaciągnąć się, szkolić i pomagać w tej ciężkiej sytuacji społeczeństwu – podkreśla major Jarosław Kwiatkowski.
(Fot. mat. prasowe/7 PBOT)
TO DOPIERO POCZĄTEK
Szkolenie podstawowe i złożenie uroczystej przysięgi wojskowej jest zaledwie początkiem. Proces szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa trzy lata i obejmuje dalsze zajęcia rotacyjne.
– W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów – przypomina Maciej Szalbierz z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Program obejmuje też ćwiczenia poligonowe oraz powoływanie żołnierzy do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.
Młodzi żołnierze, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji „Ferii z WOT”, będą pełnić swoją służbę w podległych pomorskiej brygadzie WOT batalionach lekkiej piechoty w Słupsku i Malborku.
Hanna Brzezińska