Za najlepszy wynik w byłym województwie bydgoskim dostali nowy samochód strażacki. Do Brus dotarł wóz bojowy wygrany przez gminę w ramach akcji „Bitwa o wozy”. To nagroda za wysoką frekwencję w wyborach prezydenckich przeprowadzonych latem ubiegłego roku.
– W drugiej turze do urn w gminie Brusy poszło ponad 71 procent mieszkańców. Wygrany pojazd przystosowany jest do akcji w trudno dostępnym terenie – mówi prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Brusach, Janusz Szmaglik.
– To jest średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Dzięki specjalnemu podwoziu wyposażonemu w pojedyncze koła na obu osiach będziemy mogli dostać się w trudno dostępne miejsca w naszych lasach, które jeszcze nam zostały po nawałnicy z 2017 roku – dodaje Szmaglik.
Nowy pojazd jest wart ponad 900 tysięcy złotych. W bruskiej remizie zastąpi on jelcza, który służył strażakom czternaście lat.
W „Bitwie o wozy” w skali kraju ogłoszono sześćdziesięciu pięciu zwycięzców. 16 po pierwszej turze i 49 po drugiej turze głosowania w wyborach prezydenckich.
W Człuchowie najpóźniej wiosną przyszłego roku będzie gotowy nowy stadion lekkoatletyczny. Obiekt powstanie w miejscu obecnego stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Szkolnej. Jego budowa ruszy za kilka tygodni.
– Nowy stadion będzie drugim obiektem lekkoatletycznym w mieście, ale pierwszym na którym będzie można rozgrywać zawody nawet rangi Mistrzostw Polski – mówi Igor Bodziak, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Człuchowie.
– Plan jest taki, aby zbudować bieżnię sześciotorową, z ośmioma torami na długiej prostej. Do tego będzie skocznia do skoku w dal i trójskoku, koło do pchnięcia kulą, koło do dysku i młota włącznie z klatką bezpieczeństwa. Będą też rozbiegi do oszczepu, a nawet do skoku o tyczce. Myślę, że ten obiekt będzie spełniał wszystkie wymogi, tak aby można było w Człuchowie organizować również duże imprezy lekkoatletyczne – dodaje Bodziak.
Częścią stadionu będzie także istniejąca już murawa do gry w piłkę nożną. Widzowie będą mogli oglądać zmagania lekkoatletów z tych samych trybun, z których oglądali do niedawna mecze piłkarskie. Koszt budowy obiektu szacowany jest na prawie 3,5 miliona złotych.
Rozpoczyna się program „Zielone Kolbudy”. To gminne dofinansowanie zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych lub pomp ciepła. Wnioski składać będzie można od 3 do 22 lutego.
Jak informuje urząd, wysokość dotacji wyniesie 50 procent kosztów związanych bezpośrednio z przedsięwzięciem, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych.
Budżet programu to 80 tysięcy złotych. Decyduje kolejność zgłoszeń.
16 gmin z Biosfery Bory Tucholskie przeprowadza ankietę dla swoich mieszkańców. Należy do nich między innymi gmina Studzienice – jej wójt Bogdan Ryś informuje, że wyniki ankiety pomogą w planowaniu wspólnych działań i pozyskiwaniu środków unijnych.
Chodzi o stworzenie rozwoju partnerstwa terytorialnego w ramach Biosfery Bory Tucholskie, żeby stworzyć strategię dla tego obszaru w kontekście szerszym niż jedna gmina. Daje to możliwości korzystania ze środków unijnych na nową perspektywę, która będzie działała do roku 2027.
Gmina Studzienice zamierza też wykorzystać pozyskaną wiedzę o preferencjach mieszkańców do działań mających realizować ich potrzeby. Ankieta dotyczy oceny poziomu życia wśród mieszkańców, jest dostępna na stronie Urzędu Gminy Studzienice i w mediach społecznościowych.
Dariusz Kępa/Sebastian Kwiatkowski/Adam Hebel/ako