Kościół parafialny w Gorzędzieju czeka renowacja ołtarza. Koszt inwestycji to 75 tysięcy złotych. Swoje wsparcie zadeklarował samorząd.
Kościół w Gorzędzieju to jedna z najstarszych świątyń na Pomorzu. Budowla pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Prace renowacyjne powinny rozpocząć się w marcu.
– Gmina Subkowy zadeklarowała wsparcie w wysokości 25 tysięcy złotych. Pomoc obiecało także Starostwo. Staramy się również o środki z Urzędu Marszałkowskiego – mówi proboszcz parafii w Gorzędzieju Jacek Górka.
Ostatnia renowacja ołtarza miała miejsce w roku 1985. Według wymogów konserwatorskich prace takie powinny być przeprowadzane co 25-30 lat.
Zajęcie miejsca starosty starogardzkiego, kawa z prezydentem Tczewa i kilka godzin pracy wójta gminy Tczew lub prezydenta Starogardu Gdańskiego – lokalni włodarze wystawią swój czas na aukcjach dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
– To był spontaniczny gest, który okazał się bardzo trafiony – mówi Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego.
– Żadnej pracy absolutnie się nie boję, jestem gotowy stanąć do każdego zadania. Byłem już m.in. sprzedawcą węgla, okien, także kolporterem ulotek. To było niezwykle bogate doświadczenie nie tylko ze względów zawodowych – poznałem środowiska pracownicze i ich różnego rodzaju problemy – dodaj Stankowiak.
Od 2015 roku prezydent Starogardu Gdańskiego zebrał dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ponad 23 tysiące złotych.
Zbliża się Dzień Tczewa. W tym roku 30 stycznia nie przewidziano jednak wielkiego świętowania. 31 stycznia w kościele farnym odbędzie się natomiast msza święta w intencji mieszkańców.
– Ze względu na obostrzenia przełożono uroczystą sesję rady miejskiej. Odbędzie się ona prawdopodobnie w maju lub czerwcu, w zależności od tego, kiedy pandemia nam na to pozwoli. Wówczas zostaną też wręczone planowane wyróżnienia dla osób zasłużonych dla miasta – mówi rzecznik tczewskiego Ratusza, Małgorzata Mykowska.
W Dniu Tczewa tradycyjnie prezydent miasta wyśle życzenia tczewianom urodzonym 30 stycznia.
Gmina Gniew czeka na pomysły mieszkańców składane do Budżetu Obywatelskiego. Znamy harmonogram tegorocznej edycji.
Tak jak w latach poprzednich na realizację obywatelskich inicjatyw jest 100 tysięcy złotych. Nabór już trwa, zakończy się 26 lutego.
– Po weryfikacji formalno-prawnej nastąpi losowanie kolejności projektów na liście do głosowania. Ogłosimy ją publicznie i mieszkańcy będą mogli głosować od 16 do 18 kwietnia. Rozstrzygnięcie zaplanowaliśmy na 30 kwietnia – mówi Burmistrz Gniewa Maciej Czarnecki.
Mieszkańcy mogą zgłaszać małe projekty, których koszt realizacji wynoszą nie więcej niż 17 500 złotych, oraz duże zadania, powyżej tej kwoty. Do tej pory z Budżetu Obywatelskiego udało się wyremontować drogę i zamontować oświetlenie w kilku gminnych miejscowościach.
Zbiórka karmy dla zwierząt w Rokitkach w powiecie tczewskim. Zorganizowana akcja ma pomóc zwierzakom z tczewskiego schroniska.
Organizatorzy zbierają makaron i ryż, a także mokrą i suchą karmę zarówno dla psów, jak i dla kotów. Zebraną żywność będzie można zostawić w Świetlicy Wiejskiej w Rokitkach przy ulicy Kasztanowej 14. Zbiórka rozpocznie się 1 lutego i potrwa pięć dni, świetlica będzie przyjmowała karmę w godzinach od 17:00 do 19:00.
Witold Chrzanowski/Hanna Brzezińska/Filip Jędruch/am