Wydajemy rozporządzenie przedłużające dotychczasowe działanie szkół do końca lutego. Klasy I-III szkół podstawowych – nauka w trybie stacjonarnym, pozostałe w trybie zdalnym – oświadczył w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Podczas konferencji prasowej Czarnek był pytany, czy są sprecyzowane plany powrotu starszych dzieci do nauki stacjonarnej. – Wydajemy rozporządzenie przedłużające obecny stan do końca lutego: klasy I-III w trybie stacjonarnym, pozostali w trybie zdalnym – oświadczył. Jak podkreślił, „klasy ósme i maturalne bardzo często korzystają i będą nadal korzystały w kolejnych tygodniach z konsultacji indywidualnych i w niewielkich grupach. Organizowane są dla nich sprawdziany i egzaminy próbne”.
Minister przekazał także, że resort będzie w najbliższym czasie analizować m.in. liczbę zakażonych wśród testowanych nauczycieli, liczbę pracujących szkół w trybie stacjonarnym oraz zdalnym, co ma – jego zdaniem – pozwolić w perspektywie dwóch tygodni na podjęcie decyzję dotyczącej przyszłości nauki stacjonarnej w szkołach.
„OSIĄGNIEMY CELE KWARTALNE I MIESIĘCZNE PROGRAMU SZCZEPIEŃ”
Do końca marca zaszczepimy około trzech milionów osób, a do końca lutego – ponad dwa miliony. Osiągniemy cele kwartalne i miesięczne programu szczepień – powiedział w czwartek szef Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Dworczyk poinformował również, że do tej pory wykonano ponad 1 mln 880 tys. szczepień przeciwko COVID-19, z czego pierwszą dawką zaszczepionych zostało ponad 1 mln 360 tys. osób, a ponad 523 tys. osób zostało już zaszczepionych również drugą dawką. – Realizujemy zgodnie z programem szczepienia, pomimo różnych problemów pojawiających się ze względu na opóźnienie i zmniejszenie dostaw – wskazał.
W poniedziałek o godzinie 8:00 rozpocznie się rejestracja pozostałej części pedagogów, w tym również nauczycieli akademickich. W ten sposób w przyszłym tygodniu będziemy mieli zarejestrowanych wszystkich, którzy będą chcieli poddać się szczepieniom – podał minister edukacji i nauki.
ODDZIELNY SYSTEM REJESTRACJI DLA NAUCZYCIELI AKADEMICKICH
W czasie konferencji szef MEiN oświadczył także, że akcja rejestracji nauczycieli do szczepień przebiega sprawnie. – W piątek 12 lutego się rozpoczną – dodał.
Poinformował, że dla nauczycieli akademickich jest oddzielny system rejestracji. Wyjaśnił, że będzie on analogiczny do tego, który był wcześniej dla nauczycieli. W ocenie ministra liczba zgłoszonych do szczepień nauczycieli „to efekt odpowiedzialności dyrektorów szkół i środowiska nauczycielskiego, które w zdecydowanej większości chce się poddać szczepieniom po to, żeby powrót do normalności w szkołach mógł zaistnieć”.
POLSKA NA DRUGIM MIEJSCU W UE
Polska jest wśród państw Unii Europejskiej na drugim miejscu pod względem procenta osób, które otrzymały przynajmniej pierwszą dawkę szczepienia na COVID-19 – dodał szef KPRM Michał Dworczyk. – Te nasze procesy oraz efektywność przebiega w sposób zadowalający – ocenił.
SAMODZIELNIE ORGANIZOWANY KALENDARZ SZCZEPIEŃ
Na najbliższe trzy dni szpitale węzłowe i punkty szczepień zamówiły 60 tys. dawek szczepionki dla nauczycieli – powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślił jednocześnie, że każdy ze szpitali węzłowych i punktów prowadzących szczepienia samodzielnie organizuje kalendarz szczepień. – Następuje to w porozumieniu z dyrektorami lub przedstawicielami poszczególnych placówek edukacyjnych – wyjaśnił.
OD PONIEDZIAŁKU ZAPISY NAUCZYCIELI DO 60. ROKU ŻYCIA
Od poniedziałku do szczepienia będą mogli zapisywać się wszyscy nauczyciele do 60. roku życia: szkolni, przedszkolni i akademiccy – uzupełnił szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
MEiN podało w czwartek, że 268 tys. nauczycieli zarejestrowało się do szczepień. Resort poinformował, że w poniedziałek od godz. 8.00 rejestracja pozostałej części nauczycieli, w tym akademickich.
PAP/mw