To już ostatni moment, aby zgłosić projekt do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Gdyni. Wnioski przyjmowane będą do poniedziałku do północy. Do piątku mieszkańcy zgłosili ponad 70 pomysłów. To znaczne mniej niż w rekordowym 2020 roku, gdy wypłynęło 269 projektów dzielnicowych i 13 miejskich. Michał Guć, wiceprezydent Gdyni liczy jednak, że ostatecznie liczba projektów będzie zbliżona do tej sprzed roku.
– To generalnie nasza cecha narodowa, że robimy różne rzeczy na ostatnią chwilę, więc cały czas może być tak, że jeszcze pojawi się duża liczba projektów i w ostatecznym rozrachunku będzie ich nawet więcej niż przed rokiem – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
KWOTA, PO KTÓRĄ WARTO SIĘ SCHYLIĆ
Projekty składać można w trzech kategoriach:
– Dzielnicowych dużych, których wartość nie może przekraczać 90 proc. budżetu dzielnicy
– Miejskich, które podzielone są na kilka dodatkowych klas, a nowością wśród nich jest tzw. zielony budżet obywatelski.
PIENIĄDZE NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA
– Milion złotych z puli miejskiej dedykowany jest projektom prośrodowiskowym i klimatycznym. Takim, które mają zapobiegać zmianom klimatycznym lub nas do nich przygotowywać. A więc to wszelkiego rodzaju zielona infrastruktura, parki kieszonkowe, ogrody deszczowe czy różnego rodzaju działania związane z upałami czy nasadzeniami drzew. Liczymy tu na dużą kreatywność mieszkańców – tłumaczy wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Ostateczną listę projektów zakwalifikowanych do głosowania w tegorocznym Budżecie Obywatelskim poznamy w połowie maja, a samo głosowanie odbędzie się w drugim i trzecim tygodniu czerwca.