Arcybiskup Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Informację podała nuncjatura apostolska w Polsce. Dotychczas był on arcybiskupem białostockim. Przypomnijmy, w sierpniu papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia, skończył on 75 lat i przeszedł na emeryturę. Administratorem diecezji przez kilka miesięcy był biskup elbląski ksiądz Jacek Jezierski.
Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie w rodzinie wielodzietnej jako czwarte dziecko Władysława i Anieli z domu Pietrzyk. Jego młodszy brat jest księdzem, starsza siostra jest w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek Cieszyńskich.
W 1976 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotynów). W latach 1977-1983 odbył studia z filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy, a jednocześnie w latach 1980-1983 studia z teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, ukończone tytułem magistra. W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. święcenia kapłańskie w tymże zgromadzeniu. Po święceniach przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach.
„ABY BYŁA GŁOSZONA EWANGELIA”
12 kwietnia 2017 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Święcenia biskupie ks. Tadeusz Wojda przyjął 10 czerwca 2017 r.
Mottem posługi biskupiej abp. Tadeusza Wojdy są słowa z Ewangelii wg św. Marka 13,10 „Oportet praedicari Evangelium” (Aby była głoszona Ewangelia).
29 czerwca 2017 r. w Rzymie w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła abp Tadeusz Wojda otrzymał z rąk papieża Franciszka paliusz. 5 listopada 2017 r. w białostockiej bazylice archikatedralnej uroczystego nałożenia paliusza Arcybiskupowi Metropolicie dokonał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Abp Wojda jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej oraz komisji misyjnej Konferencji Episkopatu Polski.
ODEJŚCIE BISKUPA GŁÓDZIA
Przypomnijmy, w sierpniu papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia, skończył on 75 lat i przeszedł na emeryturę. Abp. Sławoj Leszek Głódź diecezją gdańską kierował od 2008 r., przez 13 lat był także biskupem polowym Wojska Polskiego. Ma stopień generała dywizji Wojska Polskiego i doktorem prawa kanonicznego. Do seminarium w Białymstoku wstąpił w wieku 19 lat. Naukę przerwał na dwa lata, ze względu na powołanie do wojska. W trakcie swojej służby uzyskał specjalizację sapera pontoniera. W roku 1970 został wyświęcony na prezbitera. W latach 1981–1991 był zatrudniony w watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Podczas tej pracy był inwigilowany przez wywiad wojskowy PRL. W 1984 został prałatem.
Biskupem polowym mianował go Jan Paweł II w 1991 roku. Trzynaście lat później, również papież Polak mianował go biskupem diecezjalnym diecezji warszawsko-praskiej. 17 kwietnia 2008 papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą gdańskim.
Posłuchaj rozmowy Andrzeja Urbańskiego z biskupem Zbigniewem Zielińskim o nowym metropolicie gdańskim:
mm