W poniedziałek 8 marca, rozpoczął się Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, który potrwa do niedzieli 14 marca. W tym czasie dwanaście polskich ogrodów zoologicznych będzie przypominać, jak ważna jest rola człowieka w ochronie gatunków zagrożonych wyginięciem.
Bohaterami tegorocznych obchodów jest trzynaście maluszków, urodzonych w polskich ogrodach. Gdańsk reprezentuje Zgredek – samiec wyjca czarnego.
ZMNIEJSZENIE POPULACJI DZIKICH ZWIERZĄT
Według WWF w ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 58 procent. Polowanie na zwierzęta, handel skórami i ciosami, wycinki lasów czy wzrost CO2 w atmosferze i zmiany klimatyczne – to główne przyczyny degradacji środowiska naturalnego zwierząt, za którymi stoi człowiek.
Lista gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem jest z każdym rokiem dłuższa. Znajdują się na niej m.in. tygrysy (na wolności żyje zaledwie około 4000 osobników), słonie afrykańskie, pandy rude, nosorożce, orangutany czy szympansy. Szpak balijski czy oryks arabski to przedstawiciele gatunków, których nie spotkamy już w środowisku naturalnym, występują jedynie w ogrodach zoologicznych.
ROLA ZOO
Jeszcze w drugiej połowie XX wieku zwierzęta, które trafiały do ogrodów zoologicznych, mogły być pozyskiwane z cyrków, ze środowiska naturalnego czy w ramach wymiany handlowej. Za niektóre gatunki, np. kondora wielkiego, można było otrzymać kwotę będącą równowartością dobrego samochodu.
Istotną zmianą, która zaszła na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat w funkcjonowaniu ogrodów zoologicznych, jest fakt, że zwierzęta nie mogą pochodzić z niewiadomego źródła, nie mogą też mieć wartości finansowej. W związku z tym ogrody mogą organizować bezgotówkowe wymiany zwierząt, lecz nie sprzedaż. Zmiana ta wynika z rozporządzeń organizacji, które czuwają nad działalnością ogrodów zoologicznych. To m.in. założona w 1992 roku EAZA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów i Akwariów (ang. European Association of Zoos and Aquaria).
Od 8 do 14 marca, wraz z 1️⃣2️⃣ polskimi ogrodami zoologicznymi obchodzimy TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i…
Opublikowany przez Gdański Ogród Zoologiczny Piątek, 5 marca 2021
PRZYWRACANIE GATUNKU DO NATURALNEGO ŚRODOWISKA
– Organizacje zrzeszające ogrody zoologiczne, m.in. EAZA, posiada dokładną listę gatunków, które objęte są programami ochronnymi – mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Wśród nich należy też wymienić programy przywracania danego gatunku do środowiska naturalnego. Przykładem mogą tu być gdańskie oryksy szablorogie. Osobniki o najlepszym współczynniku genowym, razem ze zwierzętami z Czech, Holandii czy Niemiec, wyjechały do bazy w Afryce. Tam rodzą się przychówki, które wypuszczane są na tereny, gdzie występują w środowisku naturalnym – dodaje.
SĄ MALUSZKI, JEST NADZIEJA
Drugiej edycji Tygodnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów towarzyszy hasło „Są maluszki, jest nadzieja”. Ma ono zwrócić uwagę na fakt, że każdy przychówek jest ważny, szczególnie w kontekście ochrony ginących gatunków na całym świecie. W ramach TMOZiA, między 8 a 14 marca, na Facebook’u utworzono wydarzenie, gdzie prezentowane będą zwierzęce maluchy, które przyszły na świat w polskich ogrodach zoologicznych.
Link do wydarzenia >>>TUTAJ.
ZGREDEK
Gdański Ogród Zoologiczny reprezentować będzie Zgredek, czyli samiec wyjca czarnego, urodzony w lipcu 2020 roku. To przedstawiciel gatunku ssaka naczelnego z rodziny czepiakowatych.
Osoby zainteresowane tym tematem będą mieć okazję poznać także: żubrzyczkę Potillę, koronnika Franciszka, patasa Divo, aksolotla Abyska, lemurka katta Karola, kraskę Siwowronkę, ariranię Covid, lamparciczkę Nahlę, pigmejki Amę i Zonka, irbiskę Laylę, pingwinka Batmana oraz lemurka wari Farta.
W ramach wydarzenia w mediach społecznościowych pojawią się też ciekawostki na temat zwierząt, zagadki i konkursy.
W ten sposób nasze wyjce okażą Wam radość z odwiedzin ???? Samce są czarne, samice i młode płowożółte. Długi, czepny ogon wyjców pozbawiony jest sierści i spełnia role „piątej ręki”. #zoogdansk #czynne365dniwroku #CHOdoZOO
Opublikowany przez Gdański Ogród Zoologiczny Środa, 19 grudnia 2018
TYDZIEŃ MISJI
Organizatorami Tygodnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów są przyjaciele z polskich ogrodów zoologicznych: Zoo Bydgoszcz , Zoo Charlotta, Zoo Chorzów, Akwarium Gdyńskie, Zoo Gdańsk, Zoo Kraków, Zoo Lubin, Zoo Łódź, Zoo Płock, Zoo Toruń, Zoo Warszawa, Zoo Wrocław i Zoo Zamość.
Akcję wspierają: Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) oraz Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).
ap