Frankowicze czekają na wyrok Sądu Najwyższego, który miał zapaść 25 marca. Termin posiedzenia całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego został jednak zmieniony na 13 kwietnia. Kredytobiorcom może ułatwić on wygrane w sądach, z kolei dla banków skończyć się dużymi stratami. W Radiu Gdańsk dokładnie przyjrzymy się obecnej sytuacji zadłużonych i możliwych skutkach decyzji, którą za dwa tygodnie wyda Sąd Najwyższy.
13 kwietnia SN stwierdzi, czy w razie uznania, że postanowienia umów kredytowych stanowią niedozwolone postanowienia umowne, można określać kurs waluty obcej w oparciu o przepisy prawa lub zwyczaje. Odpowie również na pięć innych pytań.
UGODA Z BANKIEM?
W najbliższych tygodniach w Radiu Gdańsk będziemy obszernie mówić o sytuacji frankowiczów. Dokładnie wyjaśnimy, co może zmienić wyrok z 13 kwietnia, jak wpłynie on zarówno na sytuację zadłużonych, jak i sektora bankowego. Uwagę poświęcimy też propozycji, którą w grudniu wysunął przewodniczący KNF. Zaproponował on, by problem kredytów frankowych rozwiązać przez zawieranie ugód z bankami. Zadamy pytanie, czy warto decydować się na taką ugodę, czy lepiej czekać na kluczowe rozstrzygnięcie SN.
POZWY DO SĄDÓW
Odniesiemy się też do sytuacji, w której od kilku lat znajdują się zadłużeni. Ekspert w Radiu Gdańsk powie, czy frankowiczom opłaca się składać pozwy do sądów i decydować się na długoletnią walkę z bankami. Będziemy mówić o tym, jak powinien wyglądać pozew, jakiej odpowiedzi spodziewać się od banku i gdzie w Polsce zapadają najkorzystniejsze dla zadłużonych orzeczenia. Prześledzimy statystyki orzeczeń – czy częściej wygrywają zadłużeni, czy sektor bankowy.
SŁUCHAJ W RADIU GDAŃSK
Gościem Dominiki Raszkiewicz w audycji Twoje Prawo będzie adwokat Paweł Przybyłowski specjalizujący się w kredytach frankowych. Zapraszamy do słuchania 22 marca po godz. 14:00.