Kreowanie wizji rozwoju przestrzennego, prowadzenie analiz urbanistycznych oraz inicjowanie dyskusji z udziałem inwestorów i społeczności lokalnej dotyczących ważniejszych inwestycji – przed takimi zadaniami stanie architekt miejski w Gdańsku. Stanowisko obejmie związany z Politechniką Gdańską profesor Piotr Lorens.
Według zapewnień, profesor Lorens jest biegłym specjalistą. – Wierzę, że doświadczenie nie tylko w naszym mieście, ale także w różnych innych przestrzeniach przy projektowaniu oraz dyskutowaniu o master planach i wizji ma spore. Cieszę się bardzo, że będzie ono wykorzystywane w Gdańsku. Szczególnie zależy mi na wykorzystaniu dla przyjaznych przestrzeni umiejętności Piotra Lorensa, polegających na zbieraniu głosów płynących z różnych stron i wypracowywaniu kompromisów – tłumaczyła prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.
KLUCZOWE ZAGADNIENIA
Piotr Lorens pierwsze swoje działania chce skupić na dwóch zagadnieniach: zielonej stronie miasta i przygotowaniu spójnej wizji Śródmieścia.
– Zielona strategia Gdańska to w moim przekonaniu jedna z najważniejszych rzeczy, która przed nami stoi. To jest zastanowienie się, w jaki sposób można zazielenić miejską przestrzeń. Musimy rozważyć wszystkie pojawiające się pomysły i idee – wyjaśnił Piotr Lorens. – Gdańsk ma tutaj znakomite warunki środowiskowe. Prace już trwają, ale chciałbym zintensyfikować te działania. Drugim zagadnieniem jest przygotowanie pewnej spójnej wizji przestrzeni Śródmieścia Gdańska ze szczególnym uwzględnieniem obszarów kluczowych i rozwojowych – podsumował architekt.
KILKORO KANDYDATÓW
Do konkursu na stanowisko architekta stanęło pięcioro kandydatów. Czworo z nich spełniło wymogi formalne.
– To, co najbardziej trafiło do komisji i przekonało nas, że wybór pana profesora jest wyborem najlepszym, to fakt, że z jednej strony ma on wizję, wie jak i w jakim kierunku Gdańsk powinien się zmienić – poinformował wiceprezydent Piotr Grzelak, który był w komisji konkursowej. – Z drugiej strony ma również świadomość wszystkich uwarunkowań prawnych i tych związanych z różnymi interesariuszami funkcjonującymi w obszarze miasta. Profesor zna także wszystkie elementy związane z procesem budowlanym – przekonywał wiceprezydent.
Architekt miejski zacznie pracę 12 kwietnia.
Aleksandra Nietopiel/ako