Szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku wstrzymało przyjęcia planowe. Szpital im. Mikołaja Kopernika zawiesił działalność części położniczej.
Zarząd szpitalnej spółki Copernicus w Gdańsku podjął decyzję o zawieszeniu działalność części położniczej Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Oddziału Neonatologicznego w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.
– Ta decyzja ma zapewnić dostępność łóżek dla pacjentów, a także migrację personelu medycznego do szpitala tymczasowego w Gdańsku dla ratowania zdrowia i życia chorych na COVID-19. Zawieszenie działalności położniczej będzie obowiązywać do odwołania – informuje Katarzyna Brożek, rzeczniczka spółki Copernicus.
MIGRACJA PACJENTÓW
Praca oddziałów położniczego i neonatologicznego w szpitalu im. Mikołaja Kopernika zostanie przejęta przez Oddział Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie.
Przyjęcia planowe wstrzymało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Dotyczy to hospitalizacji innych niż onkologiczne, hematologiczne i transplantologiczne a także hospitalizacje jednodniowe.
POWAŻNA SYTUACJA
– Podyktowane jest to trudną sytuacją epidemiczną a w całym kraju i w naszym województwie. Wszystkie wskaźniki epidemiczne wskazują na to, że szpital będzie musiał, tak jak inne szpitale walczyć z epidemią koronawirusa i pod tym względem musimy być przygotowani. Oczywiście wszyscy pacjenci w stanie zagrożenia życia, z poważnymi chorobami będą hospitalizowani. Głównie są to osoby przyjmowane przez nasz Kliniczny Oddział Ratunkowy – mówi dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK.
KLUCZOWE PIERWSZE TYGODNIE KWIETNIA
Zaznaczył, że jeśli w ciągu dwóch pierwszych tygodni kwietnia sytuacja się poprawi praca przy zmniejszonych liczbach łóżek covidowych powinna wrócić do normy.
– Jest to jednak niepewne. Na bieżąco monitorujemy sytuacje i staramy się adekwatnie reagować – zaznaczył.
Aleksandra Nietopiel/pb