Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku liderem szczepień na Pomorzu. Przez trzy miesiące przeciw COVID-19 udało się zaszczepić 44 tysiące osób. Placówka jako jedna z pierwszych w Polsce zorganizowała i zaczęła obsługiwać chętnych do przyjęcia preparatu.
W tej chwili szczepionych jest około tysiąca osób dziennie. Liczba ta jednak może wzrosnąć nawet sześciokrotnie, jeśli zwiększona zostanie ilość dostarczanych dawek.
– To jest punkt, który w ciągu tych trzech miesięcy swojej działalności mógłby zaszczepić nawet 90-100 tysięcy osób, taka jest jego przepustowość – zaznacza dyrektor UCK Jakub Kraszewski.
MOŻE POWSTAĆ DODATKOWY PUNKT SZCZEPIEŃ
W UCK planowane jest uruchomienie dodatkowego punktu szczepień w hali gimnastycznej GUMed. – Myślę, że zgodnie z zapowiedziami polityków będziemy mieli dostęp do szczepionek w większym zakresie, w związku z tym planujemy zmianę lokalizacji naszego punktu szczepień albo otwarcie drugiego, który spowoduje, że będziemy mogli szczepić więcej pacjentów – dodaje dyrektor.
SPRAWNIE PRZEPROWADZANE SZCZEPIENIA
Dzisiaj chętni do szczepień umawiani są co 27 sekund. Jest to możliwe dzięki równoległemu uruchomieniu pięciu stanowisk kwalifikacyjnych i siedmiu stanowisk, gdzie podawane są zastrzyki. Punkt szczepień działa od 14:00 do 20:00. W całym procesie pomaga zespół młodych lekarzy i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy pełnią role organizacyjne, informacyjne oraz wspomagają personel pielęgniarski w prostych czynnościach, głównie związanych z dokumentacją szczepienia.
Wśród personelu UCK zaszczepiło się 78,5 proc. pracowników, w tym – 84,3 proc. lekarzy, 72,3 proc. pielęgniarek oraz 81 proc. personelu administracyjnego i wspierającego.
(fot. UCK/Sylwia Mierzewska)
ANALIZA OBJAWÓW POSZCZEPIENNYCH
UCK prowadzi też analizę objawów poszczepiennych. Zbadano 5505 osób – 674 zadeklarowało objawowe przechorowanie infekcji COVID-19 lub obecność przeciwciał w badaniu serologicznym. Pozostałe 4831 osób bez wywiadu potwierdzonej infekcji wirusem zostało oznaczonych jako SARS-naive. Brak jakichkolwiek działań niepożądanych zgłosiło 2361 badanych. Najczęstszym działaniem niepożądanym był ból ramienia, a następnie zmęczenie, ból głowy, stan podgorączkowy.
Aleksandra Nietopiel/am