Fundacja WWF Polska, pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego, po raz kolejny ogłasza konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności działań ograniczających odpływ substancji szkodliwych (głównie azotu i fosforu) do wód. Zbyt duże ilości związków azotu i fosforu w wodzie tworzą idealne warunki do zakwitów glonów i sinic. Nadmierne zakwity przyczyniają się do powiększania przydennych pustyń tlenowych, w których zamiera życie. Jak alarmują naukowcy, ok. 17 proc. Morza Bałtyckiego stanowią martwe strefy, całkowicie pozbawione tlenu, zaś ok. 28 proc. strefy o obniżonej zawartości tlenu. Niestety te wskaźniki stale rosną. By zahamować zamieranie Bałtyku, należy zredukować spływ związków azotu i fosforu do wód. Ważną rolę w tym działaniu ma do spełnienia sektor rolniczy.
AKTYWNE DZIAŁANIA
Jak pokazuje konkurs na Rolnika Roku, wiele gospodarstw podejmuje aktywne działania w celu zniwelowania tej emisji i zmierza w kierunku rolnictwa przyjaznego środowisku. Konkurs adresowany jest do rolników indywidualnych, gospodarstw rodzinnych, przedsiębiorstw rolnych, czerpiących dochód z produkcji konwencjonalnej lub ekologicznej.
NAGRODY PIENIĘŻNE
Zwycięzcy I etapu, ogólnokrajowego, otrzymają nagrody w wysokości: 1000 euro (I miejsce), 500 euro (II miejsce), 300 euro (III miejsce). Zwycięzca II etapu, całego regionu bałtyckiego, otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 euro. Nagroda została ufundowana w 2009 roku przez WWF w ramach Programu na rzecz ochrony Ekoregionu Morza Bałtyckiego. Do tej pory nagrody w konkursie zdobyło już ok. 70 rolników.
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?
Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu jest już rozpoczęte. Chętni mogą przesyłać formularze do 11 maja. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres email: rolnikroku@wwf.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Fundacja WWF Polska, ul. Usypiskowa 11, 02-386 Warszawa, z dopiskiem Rolnik Roku.
Witold Chrzanowski/puch