Program będzie realizowany w formie interwałowych treningów o wysokiej intensywności, uzupełniony treningiem mięśni dna miednicy, korekcją postawy i wzorców ruchów funkcjonalnych oraz przygotowaniem do porodu poprzez ćwiczenia pozycji porodowych, oddechowe i wizualizacyjne. Udział w programie jest bezpłatny.
AWFiS wymienia następujące korzyści z uczestnictwa w programie:
– prewencja powikłań metabolicznych i zaburzeń układu krążeniowo-oddechowego u kobiet i ich dzieci (w tym cukrzycy ciążowej, otyłości, dyslipidemii, nadciśnienia ciążowego, stanu przedrzucawkowego)
– prewencja zaburzeń funkcjonalnych u kobiet (w tym wysiłkowego nietrzymania moczu, bólów pleców i okolic miednicy, rozejścia mięśni prostych brzucha, zaburzeń postawy i wzorca chodu)
– przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z pandemią COVID-19 (w tym wspieranie układu odpornościowego, obniżanie czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, niwelowanie negatywnych skutków izolacji społecznej)
– przeciwdziałanie depresji okołoporodowej oraz stanom lękowym
– przygotowanie do porodu
– wspieranie rozwoju dziecka
Jak czytamy, program HIIT Mama oparty jest na wieloletnich badaniach naukowych i doświadczeniach praktycznych z projektu FemFit Mama, prowadzonych w AWFiS w ramach szerokiej współpracy międzynarodowej od 2011 r. Zajęcia będą prowadzone przez specjalistyczną kadrę instruktorską, posiadającą kwalifikacje zawodowe zgodne z europejskimi standardami edukacyjnymi w zakresie prowadzenia ćwiczeń okołoporodowych („EuropeActive Pregnancy and Postnatal Exercise Specialist”). HIIT mama realizujemy zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, 2020) oraz Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG, 2020) nt. aktywności fizycznej kobiet w ciąży i po porodzie.
Warunkami uczestnictwa są:
– pojedyncza ciąża prawidłowa (do programu mogą zgłaszać się kobiety od samego początku ciąży do 28 tygodnia ciąży)
– brak chorób przewlekłych oraz przeciwskazań do wzmożonego wysiłku fizycznego potwierdzony przez lekarza prowadzącego ciążę
– wykonanie testów wysiłkowych przed rozpoczęciem i po zakończeniu 8-tygodniowego cyklu ćwiczeń (w Laboratorium Wysiłku Fizycznego i Genetyki w Sporcie, w AWFiS w Gdańsku)
– dostęp do sprzętu elektronicznego, aplikacji Microsoft Teams oraz Internetu o wystarczającej jakości przesyłu danych, umożliwiających uczestnictwo w zajęciach online z użyciem kamery
– dyspozycyjność do udziału w zajęciach online w czasie rzeczywistym w poniedziałki, środy i piątki w godz. 9.00-10.30 w okresie od 22 lutego do 23 kwietnia 2021.
Zobacz film promujący program:
Osoby zainteresowane udziałem proszone są o kontakt z koordynatorem projektu:
dr hab. Anna Szumilewicz, prof. AWFiS
email: anna.szumilewicz@awf.gda.pl
tel. 784 546 256
Projekt realizowany jest pod patronatem Fundcji „Exercise is Medicine Poland”
awf.gda.pl/mm