Times Higher Education po raz trzeci opublikował zestawienie uczelni wyższych realizujących 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju określonych w Agendzie 2030. Uniwersytet Gdański oraz Politechnika Gdańska znalazły się na wysokich miejscach w rankingu.
Times Higher Education przygotował zestawienie uczelni wyższych zaangażowanych w rozwiazywanie najistotniejszych problemów globalnych współczesnego świata takich jak ubóstwo, nierówności społeczne, brak wystarczającego dostępu do wiedzy, zmiany klimatyczne, czy dewastacja środowiska naturalnego.
UNIWERSYTET GDAŃSKI
W opublikowanym 21 kwietnia 2021 roku zestawieniu THE Impact Rankings Uniwersytet Gdański oceniony został wysoko pod względem wkładu w realizację Celu 14. „Życie pod wodą”, poprzez ochronę oceanów, mórz i zasobów morskich oraz wykorzystywanie ich potencjału w sposób zrównoważony. W tej kategorii UG notowany był jako jedyna polska uczelnia i uplasował się w przedziale 101-200 na 379 uczestników z całego świata. Wynik ten potwierdza wysoką pozycję Uniwersytetu Gdańskiego (współtworzącego Europejski Uniwersytet Nadmorski, European University of the Seas, SEA-EU) wśród instytucji szkolnictwa wyższego prowadzących badania i kształcenie powiązane z tematyką morską.
Wysoką pozycję Uniwersytet Gdański uzyskał także w zakresie realizacji Celu 11. „Zrównoważone miasta i społeczności” – tj. przedział 101-200 na 656 uczelni ocenianych w ramach tego celu, zajmując tym samym pierwsze miejsce w Polsce na pięć notowanych krajowych uczelni. Notowanie oddaje wkład uczelni w działania na rzecz eliminowania negatywnych skutków gwałtownej urbanizacji, poprawy efektywności wykorzystania zasobów, ograniczenia zanieczyszczeń, dostępu do podstawowych usług, energii, mieszkalnictwa, transportu i innych, by uczynić miasta bezpiecznymi, stabilnymi, zrównoważonymi oraz sprzyjającymi włączeniu społecznemu.
Po raz pierwszy Uniwersytet Gdański zmierzył się w tej edycji rankingu z Celem 5. „Równość płci”. Podejmowane działania mające na celu wzmocnienie pozycji kobiet na UG pozwoliły uplasować się w przedziale 301-400 na 776 notowanych instytucji z całego świata i zająć drugie miejsce w Polsce (za Uniwersytetem Warszawskim) na pięć startujących w tym kryterium krajowych uczelni.
POLITECHNIKA GDAŃSKA
Względem zeszłorocznej edycji PG odnotowała spadek w klasyfikacji ogólnej do przedziału 601-800 (miejsce w przedziale razem z Uniwersytetem Warszawskim oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym), jednocześnie jednak znalazła się w czołówce uczelni z Polski ujętych w rankingu ogólnym. Osiem polskich uczelni sklasyfikowano w przedziale 801-1000, jedną w przedziale 1001+.
Politechnika Gdańska najlepiej wypadła w czterech obszarach SDGs, zajmując w każdym z nich pierwsze miejsce wśród krajowych uczelni. Uczelnia znalazła się w bardzo wysokim przedziale 101-200 w zestawieniu światowym w obszarze nr 9 – „Innowacyjność, przemysł, infrastruktura” oraz obszarze nr 13 – „Działania w dziedzinie klimatu”. PG sklasyfikowana została także w przedziale 301-400, jeśli chodzi o obszar nr 12 – „Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja” oraz jako jedyna uczelnia z Polski zajęła miejsce w przedziale 401-600 w obszarze nr 16 – „Pokój, sprawiedliwości i silne instytucje”.
W rankingu globalnym uwzględniającym wszystkie 17 Celów uczestniczyło 1115 najlepszych uczelni wyższych z 94 krajów, w tym 12 z Polski.
oprac. ap