29 kwietnia w Gdyni przy ul. Obrońców Wybrzeża 13 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Władysławowi Buszkiewiczowi ps. „Głóg”, żołnierzowi Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, współpracownikowi „KOR-u” i Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.
Uroczystość odbędzie się o godz. 13:00 w ramach obchodów 43. rocznicy powstania WZZ Wybrzeża. W programie przewidziano wystąpienie prezesa IPN dr. Jarosława Szarka i zaproszonych gości. Następnie o godz. 13:30 na cmentarzu katolickim przy ul. Malczewskiego w Sopocie złożone zostaną kwiaty na nowym nagrobku Władysława Buszkiewicza, wyremontowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku w ramach realizacji ustawy o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Z powodu pandemii w wydarzeniu nie będzie mogła wziąć udziału publiczność.
WETERAN WOJENNY I DZIAŁACZ OPOZYCJI W CZASACH PRL
Władysław Buszkiewicz urodził się na Lubelszczyźnie. Podczas II wojny światowej uczestniczył najpierw w walkach pod Skarżyskiem-Kamienną, Starachowicami i Iłżą, a potem, poszukiwany przez żandarmerię niemiecką, wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a od 1942 roku służył w Armii Krajowej w stopniu plutonowego o pseudonimie „Głóg”.
Po zakończeniu wojny nie ujawnił przed władzami komunistycznymi swojej konspiracyjnej działalności. W obawie przed rozpoznaniem wspólnie z żoną opuścił Lubelszczyznę i wyjechał do Sopotu, gdzie jego żona otrzymała posadę nauczycielki. Pracował m.in. w Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów w Gdańsku oraz Zarządzie Portu Gdynia.
Pod koniec lat 70., będąc już na emeryturze, Buszkiewicz zaangażował się w działalność rodzącej się opozycji antykomunistycznej. Był współpracownikiem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Z tego powodu był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Zmarł w 1982 roku w Gdańsku, a pochowano go na cmentarzu w Sopocie.
UPAMIĘTNIENI DZIAŁACZE
Dotychczas Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa przy IPN w Gdańsku odsłoniło tablice następującym działaczom i współpracownikom WZZ z terenu Pomorza: Janowi Samsonowiczowi, Andrzejowi Butkiewiczowi, Stanisławowi Kowalskiemu, Henrykowi Lenarciakowi, Maryli Płońskiej, Maciejowi Miatkowskiemu, Tomaszowi Wojdakowskiemu, Alinie Pienkowskiej-Borusewicz, Magdalenie Modzelewskiej-Rybickiej i Janowi Koziatkowi.
am