Szpecą okolicę, drażnią przechodniów i blokują miejsca parkingowe. Mowa o porzuconych i nieużywanych samochodach, które stoją porozstawiane po całym mieście. Straż miejska systematycznie usuwa je z ulic Gdańska, dbając tym samym o środowisko.
Gdy auto staje się bezużyteczne, właściciel pozbywa się go bez szczególnych sentymentów. Niestety nie zawsze zgodnie z obowiązującymi zasadami. Proces wyrejestrowania i poddania recyklingowi dla niektórych wydaje się być zbyt skomplikowany oraz czasochłonny. Właściciele zostawiają pojazd, którego już nie potrzebują w przypadkowym miejscu i liczą, że nikt się nim nie zainteresuje.
– Usuwanie ich z przestrzeni publicznej to przede wszystkim wyraz troski o środowisko oraz kolejny sposób, by o nie zadbać. Korzystny dla wszystkich jest też fakt, że takie działania mają realny wpływ na porządek w naszym najbliższym otoczeniu – wyjaśnia Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
SPECJALNY ZESPÓŁ
Kwestię usuwania wraków reguluje Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 450 z późn. zm.). Zgodnie z art. 50a, pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub taki, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza.
– Pod koniec września ubiegłego roku w gdańskiej straży miejskiej powstał zespół ds. ruchu drogowego, a jego zadaniem było realizowanie spraw związanych z pojazdami, których stan jednoznacznie wskazywał na to, że nikt ich nie używa – wyjaśnia Leszek Walczak, komendant gdańskiej straży miejskiej.
Początkowo zespół miał działać przez pół roku. Kiedy przyszedł czas na podsumowanie jego pracy okazało się, że to rozwiązanie, które świetnie się sprawdza i warto je w takiej formie kontynuować.
191 SPRAW
Do grupy zadaniowej wpłynęło 191 spraw dotyczących wraków. Obecnie zakończono 149 spośród nich. Z gdańskich ulic zniknęły 143 pojazdy nieużytkowane: 74 usunęli strażnicy, z 69 zrobili porządek ich właściciele po interwencji mundurowych. W sześciu przypadkach posiadacze doprowadzili swoje auta do odpowiedniego stanu.
Funkcjonariusze ustalają dane właściciela auta, kontaktują się z nim i informują o obowiązku przywrócenia pojazdu do stanu używalności oraz o tym, jakie są możliwości legalnego pozbycia się niepotrzebnego już samochodu. Posiadacz pojazdu dostaje siedem dni na zajęcie się problemem. Jeśli nie wywiąże się z obowiązku, strażnicy mogą zlecić odwiezienie wraku na parking administracyjny na jego koszt.
JAK ZGŁASZAĆ?
Informacje o samochodach, których stan wskazuje na to, że nie są użytkowane, najlepiej zgłosić przez formularz Gdańskiego Centrum Kontaktu, który udostępniany jest na stronie internetowej gdańskiej straży miejskiej w zakładce „Zgłoś wrak lub porzucony pojazd”.
oprac. ako