Chcemy, żeby dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności od 10 maja w punktach szczepień powszechnych było pierwszeństwo zaszczepienia się – zapowiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Dworczyk relacjonował, że podczas piątkowego spotkania z osobami reprezentującymi środowiska zrzeszające osoby niepełnosprawne, opiekunów osób niepełnosprawnych przedstawiono cztery rozwiązania, które rząd chce wprowadzać w życie od 10 maja. Wyraził przekonanie, że te rozwiązania wychodzą na przeciw oczekiwaniom tych grup i ułatwią dostęp do szczepień tym osobom.
– Chcemy, żeby dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, od 10 maja w punktach szczepień powszechnych – a przypomnę, że docelowo będzie ponad 630 takich punktów, po co najmniej jednym w każdym powiecie – żeby te osoby, w tego rodzaju punktach miały pierwszeństwo szczepienia – powiedział.
Jak tłumaczył, osoba niepełnosprawna wraz z opiekunem bądź opiekunami nie będzie musiała umawiać się za pośrednictwem infolinii czy elektronicznego formularza na termin szczepienia.
– Po prostu będzie mogła przyjechać do takiego punktu szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się w recepcji od razu będzie przyjmowała szczepienie – powiedział.
SZCZEPIENIA W OŚRODKACH OPIEKI I AKTYWNOŚCI
Szef KPRM poinformował też, że od 10 maja rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19 w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych. Jak zaznaczył, zamówienia na szczepionki dla tych placówek będą traktowane priorytetowo przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.
– Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia tak, jak niegdyś DPS-y, kiedy rozpoczynaliśmy program szczepień, tak te podmioty będą mogły zwracać się, czy to do punktu prowadzącego szczepienia, czy to do mobilnych jednostek szczepień, zamawiać szczepienie nie tylko dla swoich podopiecznych, ale również dla opiekunów tych osób oraz wszystkich pracowników takich jednostek – zaznaczył.
Jak podkreślił Dworczyk, te zamówienia będą przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych priorytetowo traktowane i dla tych wszystkich osób będą zabezpieczone szczepionki.
MOBILNE JEDNOSTKI SZCZEPIEŃ
Szef KPRM mówił także o zaangażowaniu mobilnych jednostek szczepień, czyli o ratownikach medycznych, pielęgniarkach czy położnych, którzy będą indywidualnie wykonywać szczepienia.
– Zgłaszają się takie osoby za pomocą formularza zawieszonego na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, muszą mieć podpisane porozumienie z którymś z punktów szczepień, z tego punktu pobierają określoną liczbę szczepionek i szczepią tych pacjentów, z którymi się umówią na szczepienie – sami sobie ustalając termin, sami sobie ustalając miejsce, a więc forma niezwykle elastyczna i też umożliwiająca dojazd do osób, które mają ograniczoną mobilność albo do takich punktów, o których mówiłem – wyliczał.
Poinformował ponadto, że „mobilne jednostki szczepień będą szczepiły wyłącznie szczepionkami jednodawkowymi Johnson&Johnson”.
– Wierzymy, że uruchomienie tego kanału szczepień pozwoli również na szybsze zaszczepienie osób, które mają ograniczoną mobilność, w tym osób niepełnosprawnych – podkreślił.
PRZENIESIENIE PUNKTÓW SZCZEPIEŃ
– W interesie wszystkich jest to, by jak najszybciej zaszczepiło się jak najwięcej osób. Dlatego zdecydowano, by rejestrować jak najszybciej do szczepień populacyjnych, a potem wprowadzić ułatwienia m.in. dla osób niepełnosprawnych – powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.
Podczas piątkowego spotkania z osobami reprezentującymi środowiska zrzeszające osoby niepełnosprawne i opiekunów osób niepełnosprawnych przedstawiono cztery rozwiązania, które rząd chce wprowadzać w życie od 10 maja.
– To były bardzo trudne decyzje w ostatnich tygodniach i miesiącach. Kilkadziesiąt organizacji skupiających osoby niepełnosprawne zwracało się z postulatami o priorytetowe traktowanie przy szczepieniach – przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jak dodał, „w konsultacjach z Radą Medyczną przedstawiono program szczepień skonstruowany w taki sposób, by po pierwszym kwartale szczepić jak najszybciej populacyjnie, rejestrować jak najszybciej do szczepień populacyjnych i dopiero po zakończeniu tej rejestracji, stworzyć możliwości pewnych ułatwień, udogodnień i wyjścia naprzeciw oczekiwaniom m.in. środowisk zrzeszających osoby niepełnosprawne”.
Dworczyk wyjaśniał, że zdecydowano się na taki kierunek działań, bo doświadczenia pierwszego kwartału pokazały, że wyodrębnianie jakikolwiek grup powoduje spowolnienie całego systemu.
POSTULATY ŚRODOWISK OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik mówił, że od początku uruchomienia procesu szczepień przeciw COVID-19 w Polsce, środowiska osób z niepełnosprawnością nieustannie postulowały o to, by objąć je programem priorytetowo.
– Ja takich postulatów otrzymałem wiele i wiele różnych rekomendacji przekazywałem też panu ministrowi. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, o którym tyle osób niepełnosprawnych myślało i marzyło, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania, które pan minister Dworczyk ze swoim sztabem przygotował i opracował. Dziękuję za to – powiedział wiceminister Wdówik.
PAP/ako